szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén duplájára nőtt a zsarolóvírusokkal indított támadások száma: év elején 20 másodpercenként támadtak meg egy otthoni számítógépet, a harmadik negyedévben már 10 másodpercenként regisztrált ilyen esetet a Kaspersky Lab. A vállalatok ellen indított támadásoknál is hasonló a trend: míg januárban 2 percenként észleltek támadást, addig októberben már 40 másodpercenként következett be.

A Kaspersky Lab éves biztonsági jelentéséből kiderül: idén 62 új zsarolóprogram-családot észleltek, és persze ezeken belül rengeteg variánst. A cég szakértői szerint az áldozatok gyakran fizetnek, így a pénz tartja életben a rendszert. Ez odáig vezetett, hogy szinte elkerülhetetlen, hogy naponta jelenjen meg új zsarolóvírus.

A kiberbiztonsági vállalat kutatása alapján világszerte minden ötödik vállalkozást ért zsarolóprogramok általi támadás, és minden ötödik kisebb vállalkozás soha nem kapta vissza a blokkolt fájlokat, annak ellenére, hogy kifizették a zsarolók által meghatározott összeget. Egyes ágazatokban nagyobb erősségű támadásokat észleltek, mint máshol, de a kutatások azt mutatják, hogy nincs alacsony kockázatú szektor: a legnagyobb arányú támadást az oktatási szférában (23%), míg a legalacsonyabbat a kiskereskedelemben és a szabadidős szolgáltatásoknál (16%) tapasztaltak.

Kaspersky Lab

A Kaspersky-jelentésből kiderül: idén először új megközelítéseket érzékelhettünk a zsarolóprogramok támadásaiban, mint például a merevlemez titkosítás, ahol a támadó blokkolja vagy titkosítja a hozzáférést nemcsak egy-két fájlhoz, hanem mindhez egyszerre – például a Petya nevű trójai. A Dcryptor vagy más néven Mamba nevű program egy lépéssel még ennél is tovább ment: lezárta a teljes merevlemezt egy nagyon erős jelszóval.

A Shade nevű zsarolóprogram bizonyította, hogy az új kártékony programok már képesek egyedi változtatásokra, ha például az áldozat fertőzött számítógépén pénzügyi szolgáltatásokat észlelt, akkor nem titkosította a fájlokat, hanem kémprogramot telepített a gépre, és így nyert ki felhasználható adatokat.

Feltűnő növekedés tapasztalható az alacsony minőségű kártékony programoknál: az egyszerű trójai zsarolóprogramok szoftveres hibákkal és hanyag váltságdíj utasításokkal növeli a valószínűségét annak, hogy az áldozatok soha nem kapják vissza az adataikat.

Az elmúlt hetekben kifejezetten megsokasodtak a hackertámadások: hackerek hatoltak be a japán védelmi minisztérium számítógépes rendszerébe, közel egymillió embert vágtak el az internettől Németországban, San Franciscóban a tömegközlekedésben okoztak káoszt online fenyegetéssel, majd 9 milliárd forintnyi pénzt loptak el így az orosz központi bankból. A Cisco kiberbiztonsági szakértője szerint ugyan nem kell paranoiások legyünk, de jobb, ha felkészülünk rá: veszély leselkedik ránk is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!