szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Carnegie Mellon Egyetem egyetem kutatói olyan algiritmust hoztak létre, ami képes volt legyőzni a világ legjobb pókerezőit.

Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt jelentette be a Google, hogy komoly sikert értek el a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésében. A keresőóriás szakemberei akkor olyan gépet fejlesztettek, ami először volt képes legyőzni egy Go-nagymestert (ez az ősi kínai táblás játék jóval összetettebb, mint a sakk). Most újabb mérföldkőhöz érkeztünk, ezúttal azonban a Carnegie Mellon Egyetem kutatói értek el áttörő sikert.

A Libratus névre keresztelt mesterséges intelligencia a világ négy legjobb, No Limit Texas Hold’Em játékosával (Dong Kim, Jimmy Chouval, Daniel McAulay és Jason Les) mérkőzött meg, és hosszú küzdelemben végül nagy fölénnyel győzte le őket. Az MI 20 napon át 200 órát játszott, a döntőben pedig 1,7 millió dollárt nyert.

A Mashable beszámolója szerint a győzelem azért is nevezhető mérföldkőnek, mert a sakkhoz vagy a Góhoz képest jóval összetettebb játékról beszélhetünk. A pókerben ugyanis nemcsak matematikai alapokon kell kidolgozni a stratégiát, hanem olyan részleteket is figyelembe kell venni, mint a blöffölés, vagy épp el kell dobni a jó lapokat is. Összetett gondolkodást igényel, ahol a lehetőség és a helyes döntés nem feltétlenül egy és ugyanaz.

A siker ráadásul nemcsak azon múlik, hogy kinek milyen lapjai vannak, hanem azon is, ki milyen stratégia szerint játssza a játékot, így a gép legfőbb feladata az ellenfér kiismerése volt. Hogy ezt tökéletesítsék, a Libratus gépi ellenfelek ellen több millió leosztást játszott végig, mire emberi ellenfelet kapott.

Bár a győzelem így is komoly siker a mesterséges intellgiencia számára, a kutatók szerint a gép még csak nem is teljes gőzzel üzemelt. A Libratus összesen 19 millió órát töltött számolással, ez idő alatt pedig 2600 TB adatot generált. Mindez azonban még így is csak a teljes kapacitás 46 százalékát jelentette.

A kutatók jelenleg azt vizsgálják, milyen területeken lehetne alkalmazni a számítógép tudását, a Libratus által használt algoritmusok ugyanis nem csak a pókerban használhatók fel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!