szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eric Schmidt a párizsi VivaTech konferencián fejtette ki véleményét a mesterséges intelligenciáról – és arról, miért gondolja, hogy Elon Musk téved.

Azzal minden szakértő egyetért, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség történetének talán egyik legfontosabb technológiai találmánya, ami a következő évtizedeinket (vagy akár évszázadainkat) is meghatározza majd. Abban azonban már jelentős az eltérés, hogy ki miként értékeli ezt a technológiai fejlődést.

A vélemények alapvetően két nézőpont köré tömörülnek. Az egyik csoport azt mondja, a mesterséges intelligencia fenyegetés az emberiség számára, míg a másik oldal szerint soha nem látott fejlődést hozhat el, és az emberiség javát szolgálja majd. Előbbi táborhoz tartozott például Stephen Hawking is, aki sötét jövőt jósolt az emberiségnek, vagy épp Elon Musk, aki szerint nem túl jó ötlet a gépeket "magunkra húzni". Ezzel szemben Mark Zuckerberg például azt mondja, csak jót várhatunk majd a mesterséges intelligenciától. Ők ketten egyébként össze is szólalkoztak már a témában.

Most egy újabb szereplő szólalt meg a mesterséges intelligencia kapcsán, akinek a szavára érdemes odafigyelni. Eric Schmidt a Google korábbi vezérigazgatója, aki (ennek tudatában) nem túl meglepő módon azt mondta: szerinte Elon Musk téved. A TechCrunch beszámolója szerint a szakember a párizsi VivaTech konferencián beszélt arról, hogy szerinte a Tesla, SpaceX és még jó néhány másik cég vezére nem érti pontosan, milyen komoly lehetőség ez arra, hogy minden ember okosabbá váljon. Szerinte ezért a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás alapvetően jó az emberiség számára.

Eric Schmidt, a Google korábbi vezérigazgatója. (Archív felvétel.)
AFP / Yoshikazu Tsuno

Azt Schmidt is elismerte ugyanakkor, hogy vannak veszélyei a technológiának, főleg akkor, ha az rossz kezekbe kerül. "De csak azért ne találjuk fel a telefont, mert vannak, akik visszaélnek vele?" – tette fel a kérdést Schmidt. Azt már mi tesszük hozzá, hogy azért a telefon és a mesterséges intelligencia között van némi különbség, már ami az általa kifejtett hatást illeti.

A Google egykori vezérigazgatóa szerint a mesterséges intelligencia mindenki életére pozitív hatással lehet, de ehhez az kell, hogy a kormányok is költsenek rá. A szakember attól sem tart, hogy a gépek elvennék a munkánkat, sőt: szerinte egyre több munka lesz, amit az emberek már nem győznek majd elvégezni, ezért őket segíti majd a gépi rendszer.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

21 ígéretes magyar kutató, akik még a rákot is megértenék

Hogyan lehet mesterséges intelligencia segítségével pontosabban megérteni a daganatos betegségek kialakulását és az agy működését? Melyek a bölcsőde, az óvoda, az iskola vagy az egyetem elkezdésekor a hatékony alkalmazkodás kulcstényezői? Mi segíti a nehézségekkel való sikeres megküzdést? Milyen szerepük volt a papoknak és lelkészeknek a falvakban és kisvárosokban a történelmi Magyarországon és Erdélyben? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresik a választ az MTA Lendület programjának ez évi nyertesei. Az idei 21 új kutatócsoporttal együtt eddig összesen 164 Lendület-kutatócsoport alakult. Az MTA 2018-ban 3,54 milliárd forintot fordít a kutatócsoportok támogatására.

hvg.hu Tech

Szinte garantált, hogy nem lesz állása, ha nem ért a gépekhez

A mesterséges intelligencia (MI) elterjedése hozzájárul a munkahelyterméshez, az új állások betöltéséhez azonban egyelőre hiányzik a megfelelő szakembergárda – mutat rá az MIT és az EY felmérése. A szakértők szerint több állást hoznak a robotok, mint amennyit visznek, a kérdés csak az, hogy lesz-e, aki menedzseli őket.