szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lájkvadászattal és facebookos nyereményjáték ígéretével tett szert követőkre több kamuoldalt magába tömörítő hálózat a legnagyobb a közösségi oldalon, hogy aztán a folyamatos kattintgatást valahogy pénzre tudja váltani. A legmeglepőbb az egészben, hogy a szájtok mögött nem egy banda vagy fiatal számítógépzsenikből álló csoport állt, hanem egy vidéki tanárnő. A folyamatos átverésekben utazó hálózatot Zuckerbergék végül lekapcsolták.

Bizonyára többen is belebotlottak már a Facebookon olyan oldalakba, amelyek álhíreket próbáltak meg igaziként beadni a felhasználóknak, vagy valamilyen, a köz számára igen érzékeny témával kattintást, megosztást, tehát valamilyen interakciót kivívni.

Ezen oldalak többsége nagyjából ugyanarra a sémára épül: minél többen követik be, annál több emberhez ér majd el a poszt, így a bejegyzések mögé rakott weboldalakra hatalmas forgalom terelhető. Ami pedig hirdetés szempontjából sem utolsó. A jelek szerint így működött az a magyar hálózat is, amelyet végül maga a Facebook paterolt ki a közösségi térből, miután olyan gátlástalan módon próbáltak meg felhasználókat gyűjteni, hogy az már Zuckerbergéknek is sok volt.

Mint az Index írja, a hálózat tagjai (Káprázatos Club, NŐK Blogja, Magyarok Blogja, Világpolgár, 40 év felettiek közössége, Tudás Fája – utóbbi nem összekeverendő a főleg egészségügyi álhírekben utazó másik, azonos névvel működő oldallal) több mint százezres követői táborral rendelkeztek. Ez a csoport egyébként már korábban is a figyelem középpontjába került, mikor az ismert debreceni biológus, dr. Horváth József nevével élt vissza. A törlésnek valószínűleg ehhez is köze van, illetve gyaníthatóan ahhoz is, hogy a botrány miatt sokan jelentették a Facebook felé a hálózat tagjait mint ismert álhíroldalak.

A kamuoldalak egyébként nagyjából minden létező dolgot bevetettek, ami az átverős szájtoktól úgy általában kitelik: valótlan nyereményjátékok, lájkvadászat, kamu sorsolás, satöbbi, a paletta igen széles. Amiben viszont eltérés mutatkozik, az az, hogy az oldalak egymással is kommunikáltak, a bejegyzések rendre körbementek.

A lájkvadászat ellen küzdő egyik ismert magyar szolgáltatás, a fakepalm.hu aztán ki is nyomozta, ki állt a Káprázatos és társai mögött: egy bizonyos Nagy Erika nevű, 48 éves orosházi tanárnő. A Fakepalm üzemeltetői beszéltek is vele, aki egyrészt elismerte tevékenységét, másrészt válogatott módon szidalmazta is lebuktatóit, mondván: rengeteg idő és energiát fektetett az egészbe, most azonban minden munkája kárba veszett. A nő profilja később szintén eltűnt, de utóbbit bizonyára ő maga törölte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megcsinálták a Tesla Hungary-féle facebookos átverés tökéletes paródiáját, de sokan még ennek is bedőlnek

"A szövegértés komplex fogalom, amely a szövegekkel folytatott párbeszédet, az olvasó tapasztalatainak integrálását, az egymásra épülő gondolkodási műveletek alkalmazását is magában foglalja" – szól a definíció. Úgy tűnik, az alábbi, paródinak szánt bejegyzés kapcsán ezreknél akad el valahol ez az összetett folyamat.