szerző:
Kövi Arthur Bálint
Tetszett a cikk?

Szerzőnk új, profitorientált űrkutatási hivatal felállítását sürgeti, kapcsolódva Pacher Tibor nemrég megjelent vitacikkéhez.

Mi vár ránk, mit kéne tenni?
A Beszélgetések a jövőről ötletgazdái a The Economist Open future cikksorozata hatására jutottak arra, hogy Magyarországon is meg kellene vitatni, milyen lehetőségeink vannak a következő évtizedekben. A HVG-ben és a hvg.hu-n fél éven át szakmai vita folyik egy-egy kiemelt témáról. A sorozat utolsó hónapjában a vita középpontjában a geostratégia, illetve a külpolitika áll. Szóljon hozzá ön is kommentben, vagy küldje el véleményét a beszelgetesekajovorol@hvg.hu címre!
Friss cikkek a témában

Véleményem szerint az űrkutatás új generációinak három fő feladata lesz: biztosítani a kutatások hosszútávú anyagi,és technológiai feltételeit; fejlesztés és innováció nemzetközi együttműködésben; a meglévő, és még kihasználatlan energiák kutatása, fejlesztése a hajtóművek fejlesztésében.

Röviden részletezem.

Egy ilyen nagy horderejű projekt, mint az űrutazás, és a tartós emberi jelenlét kivitelezése más égitesteken csak összehangolt,, rövid- és hosszútávú tervekben valósulhat meg.

Első feladat: biztosítani a kutatások hosszú távú anyagi és technológiai feltételeit. Az űrkutatás elengedhetetlen alapja a "háttérország", a Föld bolygó természeti életkörülményeinek javítása. Nekünk embereknek még hosszú ideig a Föld lesz az alfa bázis. Ha ezt a feladatot nem vesszük komolyan, meg lesz az esélye, hogy az ígéretes kutatások kellős közepén kell leállni, és évtizedekre, ha nem évszázadokra be kell fagyasztani a projektet.

Ezért a társadalmi fókusz középpontjában, véleményem szerint, csak ez állhat: a természeti környezettel való egyre szorosabb, és kölcsönösen gyümölcsöző kapcsolat kiépítése, az ökológiai rend helyreállítása.

Második feladat: fejlesztés és innováció nemzetközi együttműködésben. Amennyire csak lehet szorosabbra kell fűzni az együttműködést a különböző országok kutatóival és eredményeikkel. Ezért fontosnak tartanám egy olyan hivatal felállítását, amely csak a kutatók, és versenyszférák közötti kommunikáción, és együttműködésén dolgozik! (Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter épp kedden nevezett ki űrkutatásért felelős miniszteri biztost dr. Ferencz Orsolya Ildikó személyében. A szerk.) Szerintem ez kell ahhoz, hogy az űrkutatás az eddigiekhez képest nagyobb eredményeket tudjon felmutatni.

Az új hivatalnak továbbá képesnek kell lennie a különböző kutatások koordinálásán túl arra is, hogy profitorientált legyen, és hozzásegítse a kutatási eredmények üzleti hasznának kiaknázását.

Harmadik fő feladat a meglévő, és még kihasználatlan energiák kutatása és felhasználása a hajtóműgyártásban. Ezzel összefüggésben fontos szempont lenne az olcsó, többször felhasználható űrjárművek kialakítása.

Ez egy olyan hosszú távú terv aminek fő célja: egy biztonságos űrutazás, amiben az űrhajók egyre jobban le tudják rövidíteni az utazási időt a különböző úti célok között, pl. Hold-Föld, Mars-Föld, vagy Mars-Hold távolság, és leendő holdbázisok kialakítása. Vagyis olyan hajtóművek kellenek, és olyan űrhajók, amik a lehető legnagyobb sebesség elérésére képesek. Ez hosszútávon az üzleti sikerek kulcspontja, így a vállalkozás sikerének jövőbeli kulcsa.

 

A szerző csellóművész, zeneszerző.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!