szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy bizonyos korig akár serkentő hatású lehet a munkahelyi hajtás, ausztrál kutatók viszont azt mondják, 40 éves kor felett jobb, ha visszavesz belőle az ember. Különben baj lesz.

Több kutatás is hangsúlyozza, mennyire fontos a munka és pihenés közötti egyensúly betartása, hiszen a folyamatos hajtás kimerültséghez, rosszabb esetben pedig komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A Melbourne Institute Worker Paper című folyóiratban ismertetett tanulmányt jegyző tudósok szerint az lenne ideális, hogy a 40 évnél idősebbeknek mindössze 25 órát – azaz három bő 8 órás munkanapot – dolgozzanak, ezután ugyanis előbb kissé, majd intenzíven elkezd csökkenni a produktivitásuk (termelékenységük).

A Newsner által is bemutatott kutatás során a szakemberek 3000 férfi és 3500 női önkéntest teszteltek különféle kognitív feladatokkal. Például visszafelé kellett elolvasniuk egy hosszabb szöveget, de akadtak a memória hatékonyságát vizsgáló tesztek is.

Az eredményeket ezután összevetették az alanyok munkahelyi teljesítményével, és kiderült, a heti 25 óra jelenti azt a határt, ameddig a 40 év felettiek még remekül végzik munkájukat, utána azonban jól érzékelhető visszaesés kezd mutatkozni a teljesítményben. Az is kiderült, hogy mindenki, aki az említett óramennyiségnél többet dolgozott, fokozatosan rosszabb eredményeket produkált. Azok, akik ennél is sokkal többet, heti 55 órát töltöttek munkával,

olyan gyengén teljesítettek a kognitív teszten, mintha az eredményeket egy nyugdíjaskorú produkálta volna.

Colin McKenzie, a tanulmány társszerzője szerint a 40 év felettieknek fokozott óvatossággal kell végezniük a munkájukat, mert az egészségük múlik rajta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!