szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kétegyházi Dicsa Noémi ritka betegségben szenved, egyetlen esélye egy 68 millió forintos amerikai kezelés. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a kislány történetével visszaélve magyar álhíroldalak hazugságokat terjesztenek róla, komoly veszélybe sodorva ezzel a gyermek életét meghosszabbító terápia költségének összegyűjtését.

A közösségi oldalakon többnyire kizárólag kattintásért regisztrált álhíroldalak valószínűleg a jövőben sem tűnnek el teljesen, de persze várjuk ki a végét. Főleg most, hogy a Facebook bejelentette: sokkal szigorúbban lépnek majd fel ellenük. (De persze másfajta kezdeményezés is van már.)

Mindez azért (is) fontos most, mert egy ugyanilyen álhíroldal miatt került komoly veszélybe a kétegyházi Dicsa Noémi gyógyulása. Az RTL Híradó által bemutatott kislány egy ritka betegségben, gerincvelői izomsorvadásban szenved. Az orvosok legfeljebb 10-12 éves kort jósolnak neki, édesanyja azonban nem adja fel: minden nap tornáztatja, és új lehetőségek után kutat.

Dicsa Noémi
RTL Híradó / rtl.hu

Ezek egyike az Egyesült Államokban kifejlesztett gyógyszer, amely segítené a kislány szervezetét, hogy feldolgozza és izommá alakítsa a fehérjét. A kezelést már alkalmazzák itthon, azt azonban tavaly is csupán tíz gyereknek fizette a biztosító, de Noémi nem volt köztük. A család így önerőből próbálja összegyűjteni a 68 milliós forintos terápia árát.

Az utóbbi időben beindult álhíroldalak ezt kihasználva terjesztenek valótlanságokat Noémiről, azt a látszatot keltve, mintha a pénz összegyűlt, de legalábbis nagyban csökkent volna az eredeti összeghez képest. Ez pedig komoly baj, hiszen a hírek valódiságát kevésbé ellenőrzők talán ezt meglátva döntenek úgy, mégsem utalnak. "(...) Sem a családot, sem az alapítványt nem keresték meg az előbb említett, ismert személyiségek, és az sem igaz, hogy Cristiano Ronaldo magára vállalta volna Noémi kezelésének költségeit" – írták a gyermeket támogató (valódi) alapítvány Facebook-oldalán.

A Juventus támadóját érintő rész nem elírás: egy másik "kezdeményezés" ugyanis azt híreszteli, hogy Ronaldo a ferences rendi szerzetes, Böjte Csaba révén "tudomást szerzett" Noémiről, akit annyira megsajnált, hogy a kezelése teljes költségét átvállalta. Ez természetesen nem igaz, mint ahogy az sem, ahogy például Szikora Róbert, Molnár Ferenc Caramel vagy éppen Bogdán László, Cserdi község polgármestere is nevét adta a gyűjtéshez.

A szerzők még "nyilatkozatot" is gyártottak Ronaldónak, hogy a labdarúgó megmagyarázza, miért döntött úgy, ahogy. A megszólalásból persze semmi nem igaz, az csupán a közlők képzeletének szüleménye. Az, hogy valótlanságról van szó, pedig más dolog alapján is kiszúrható: az oldalon egyrészt semmilyen forrás nincs feltüntetve, másrészt kizárólag reklámblokkok találhatók rajta, szintén gyanítható céllal: így próbálnak kattintáshoz jutni.

Már az oldal címe is gyanús

Ha van olyan oldal, amelyről úgy gondolja, kamugyanús információkat oszt meg, küldje el nekünk Facebook-oldalunknak címzett üzenetben, meg fogjuk vizsgálni. Előtte azonban fussa át listánkat, mert elképzelhető, hogy már szerepel rajta. Ha arra is kíváncsi, melyik Facebook-oldalak verik át rendszeresen nyereményjátékokkal, azok listáját itt találja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!