szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók korábban már kiszámolták, mikor ütközik egymásnak a Tejútrendszer és a rohamosan közeledő Androméda-galaxis. Az új adatok szerint több időnk van erre, mint azt korábban gondoltuk.

A csillagászok már régóta tisztában vannak vele, hogy az Androméda-galaxis, amely nagyjából 2,5 millió fényév távolságra található a Naptól, óriási sebességgel halad felénk. Ez nagyságrendileg 69 mérföld/másodperces sebességet, vagyis körülbelül 400 000 km/h-t jelent: ennyivel közeledik a Tejútrendszer felé a csillagokból, gázokból, porból, sötét anyagból és fekete lyukakból álló galaxis.

A tudósok öt évvel ezelőtt a Hubble űrteleszkóp adatai alapján úgy kalkuláltak, hogy megközelítőleg 3,9 milliárd év múlva ér ide az Androméda (vagy más néven Messier 31, M31). Ezt úgy kell elképzelni, hogy először oda-vissza kezdik vonzani egymást a galaxisok, majd szép lassan eggyé válnak, eközben pedig a csillagok és a gázok egy jelentős része kilökődik az univerzum más részei felé.

A The New York Times beszámolója szerint a tudósok most újra megvizsgálták az adatokat, és kiderült, bőven van még időnk a kozmikus katasztrófa miatt aggódni. A jelen számítások szerint ugyanis "csak" 20 mérföld/másodperces, vagyis nagyjából 115 872 km/h-val közeledik felénk a galaxis. Emiatt az összeolvadás idejét 4,5 milliárd évre teszik a tudósok, és valószínűleg nem is lesz olyan súlyos a következménye (legalábbis elsőre), mint amilyennek korábban gondolták.

Európai Űrügynökség

Az Astrophysical Journal című tudományos szaklapban leírt számítások alapján Roland van der Marel, az Űrtávcső Tudományos Intézet (Space Telescope Science Institute, STScI) kutatója úgy látja, a lassabb közeledés miatt a "frontális ütközés" sem lesz olyan nagy erejű, mint ahogy azt korábban gondolták, ugyanakkor a kozmikus katasztrófa így is garantált.

Az Európai Űrügynökség távcsöve, a Gaia képes arra, hogy nyomon kövesse a csillagok mozgását és sebességét. Ennek köszönhetően nemcsak az Androméda, hanem a kisebb Triangulum-galaxis (M33) mozgását és sebességét is meg tudták mérni. A nagy, fényes csillagok megfigyelésével még azt is ki tudták számolni, az Androméda és a Triangulum milyen gyorsan forognak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

Meggörbült a Tejútrendszer széle

Amerikai és kínai kutatók által készített tanulmányból derült ki, hogy a Tejútrendszer pereme meggörbült. Aggódni ugyanakkor nem kell.