szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Telefonos alkalmazás segítheti a jövőben az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet tagjainak terepmunkáját abban, hogy megtalálják az egyes antibiotikumokkal szemben rezisztens kórokozók elleni gyógyszereket.

Az antibiotikum-rezisztencia (ABR) a közegészségügy egyik legnagyobb nemzetközi kihívása. A szakértők szerint 50 éven belül világszerte a leggyakoribb halálokká válhat.

Mesterséges intelligencia és képfeldolgozó technológiák révén egy új, ASTapp nevű applikációval a nem mikrobiológusok is egyszerűbben tudják értelmezni a teszteket és vizsgálni az antibiotikum-rezisztenciát, hogy megtalálhassák a kezeléshez szükséges legalkalmasabb gyógyszert. A teszteredmények a jövőben offline is kiértékelhetőek lesznek okostelefonokon vagy tableteken, a program kezelési tanácsokat is ad.

Az applikáció, melyen már egy éve dolgoznak a fejlesztők, az MFS orvosait, valamint a pénzforrásban szegény régiók egészségügyében dolgozókat segíthetik a fertőzöttek kezelésében.  Az első prototípus előreláthatóan négy hónapon belül készül el. Év végén az MFS laborjaiban, terepen tesztelik az applikációt, először a jordániai Ammanban. Később további területeken, például Jemenben, Libériában, Haitin és a Közép-Afrikai Köztársaságban is tesztelik. Teljesen alkalmazhatóvá várhatóan három éven belül válik az ASTapp.

A projekt megkapta a Google AI Impact Challenge, a mesterséges intelligencia közhasznú alkalmazását támogató díjat. Az ASTappot a Google 1,3 millió dollárral (375,2 millió forinttal) támogatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!