szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeretne jobban rálátni a helyi internetezők tevékenységére, valamint a küldött és fogadott üzenetekre a KGB utódának számító Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) – ez tűnik ki abból, hogy az orosz Google-nek nevezett Yandexhez befutott tőlük egy különös "igény".

A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), amely lényegében a KGB utóda, igényt tart a Yandex vezető orosz informatikai vállalat e-mail- és felhőszolgáltatásának kódkulcsaira – írta kedden az RBK című napilap. Mindez azért problémás, mert a kulcsok hozzáférést biztosíthatnak felhasználói jelszavakhoz, így pedig a hozzájuk tartozó Yandex-szolgáltatásokhoz is.

A titkosszolgálat ezzel lényegében szabad bejáráshoz jutna az internetes szolgáltatásban, és lehetővé válna – többek közt – a felhasználók e-mail-fiókjainak megfigyelése is.

A Yandex, akárcsak a Google, számos szolgáltatással rendelkezik, többek közt hírolvasót és saját térképszolgáltatást is fejlesztettek, de böngészőjük is van. Egy hasonló "FSZB-igény" elutasítása miatt az orosz tömegtájékoztatási és távközlési hatóság, a Roszkomnadzor tavaly sikertelen kísérletet tett a Telegram üzenetküldő szolgáltató oroszországi hozzáférhetőségének blokkolására.

Korábban a Kreml inkább csak a televíziókban és a nyomtatott lapokban üldözte a sajtószabadságot, az internet viszonylag zavartalanul működhetett Oroszországban. Putyin emberei azonban a VKontaktét is megszállták, annak 29 éves alapítóját, Pavel Durovot pedig sajátos módszerrel rúgták ki a 250 milliós közösségi oldaltól. A VKontaktét azelőtt is problémás weboldalnak ítélte az orosz kormány, amiért Vlagyimir Putyin államfő ellenfelei ott szervezték tiltakozó megmozdulásaikat.

Putyinék korábban különös terheléspróbát végeztek: lekapcsolták az internetről Oroszországot, hogy kiderítsék, önállóan tudnák-e működtetni azt. Ez ugyancsak rossz jel, kiépülni látszik ugyanis egy olyan rendszer,

amelyben minden oroszországi adatátvitel áthalad a kormányzati „ellenőrzőpontokon”, ez pedig a Kínában működő nagy tűzfalhoz hasonlóan „felügyelt” (cenzúrázott) hálózat képét vetíti elő.

A Yandex vállalat a Jandeksz.Pocsta és Jandeksz.Gyiszk néven szerepel az "információterjesztést szervező" cégek oroszországi nyilvántartásában. A listázott cégektől az FSZB a 2016-ban meghozott, úgynevezett Jarovaja-törvény értelmében biztonsági okokból elkérheti az általuk fogadott, továbbított, kézbesített vagy feldolgozott értesülések dekódolásához szükséges információt.

Az orosz IT-piacon és a Yandexnél a napilap értesülései szerint úgy vélekednek, hogy az FSZB a felhasználónév és jelszó megfejtéséhez elvezető kapcsolatkód kikövetelésével túlságosan tágan értelmezi a Jarovaja-törvényt. Utóbbi a terrorizmus és az extrémizmus terjedésének a megfékezését tűzte ki célul, de jogvédők és aktivisták erősen kritizálják, köztük Edward Snowden is felemelte ellene hangját. Ő egyenesen „Nagy Testvér-törvénynek” hívta a Twitteren.

Az ismerkedésre szakosodott Tinder szolgáltatót egyébként hétfői sajtóértesülések szerint arra kötelezte a Roszkomnadzor, hogy fél évig tárolja az orosz felhasználók üzeneteit, és szükség esetén a hatóságok kérésére szolgáltassa ki őket.

A Tinder szóvivője kedden az mondta a Kommerszant című lapnak, hogy a cég tulajdonosa, a Match Group minden szükséges céginformációt megadott a Roszkomnadzornak ahhoz, hogy felvegyék az információterjesztés-szervezői nyilvántartásba, de az átadott információk nem tartalmazzák a felhasználók adatait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!