szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország újabb olyan lépésre szánt el magát, aminek eredményeként már csak egy hajszál választja el az országot a kínai szintű internetes cenzúrától.

Bár Oroszországban egyelőre nem korlátozzák olyan szinten az információkhoz jutást, mint például Kínában, a magyar kormány egyik legfőbb szövetségesének számító állami vezetés így is több alkalommal tett "intézkedéseket", amik célja az interneten fellelhető tartalmak egyértelmű blokkolása.

Márciusban derült ki, hogy az orosz törvényhozás már javában dolgozik egy törvényjavaslaton, ami egy központi hub létrehozását eredményezheti. Mindez azt jelenti, hogy az országon belüli összes adat a hatóság által ellenőrzött központon futna keresztül. Az orosz parlament alsóháza áprilisban aztán rá is bólintott az ötletre, így az még közelebb került a megvalósításhoz.

A vonatkozó törvényjavaslat a szélsőséges tartalmak terjedésének megállítására, illetve "nemzeti érdekből" született, de a cél végső soron nem ez: könnyen belátható, hogy a honlapok ellenőrzésével a külföldi szerveken elérhető, az orosz vezetésre nézve kellemetlen tartalmak sem biztos, hogy elérhetők maradnak. Ehhez kapcsolódik most egy újabb lépés.

A TorrentFreak felidézi cikkében, hogy az orosz telekommunikációs ágazatot felügyelő szolgálat, a Roszkomnadzor márciusban felkereste az ország legnagyobb VPN-szolgáltatóit (összesen tíz ilyen szereplőről van szó), és arra kötelezte őket, hogy szervereiket kössék össze az állami direktíva szerint működő platformmal. A dolog itt azonban nem ért véget, az orosz állam most azt tervezi: egyszerűen tiltólistára teszi ezeket a szolgáltatásokat, erősen korlátozva a felhasználók mozgásterét, hiszen a blokkolással nem lehet majd olyan tartalmakat elérni, amik ellen Oroszország foggal-körömmel küzdött.

A márciusi intézkedéskor egyébként mindössze egy szereplő, a Kaspersky Secure Connection tartotta magát a "törvényhez", a felkeresett szolgáltatók mindegyike arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy az szembemegy platformjuk működési elveivel, ezért nem teljesíthetik azt. Putyinék azonban láthatóan nem elégedtek meg a válasszal, további korlátozásokkal próbálják meg elérni, hogy az ország internetezőinek csak az apparátus által jóváhagyott információkra legyen rálátásuk – minden más pedig maradjon csak rejtve.

[Egy durva bemutató: így működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer]

(Az orosz vezetés néhány hete különös terheléses próbát hajtott végre, amit a hivatalos indoklás szerint egy esetleges kiberháború való felkészülés jegyében iktattak be. A fejlesztések iránya azonban sok szakértőt aggaszt, szeritünk a teszttel egész más céljai vannak a Putyin elnök vezette adminisztrációnak.)

Az egy hónapon belül bekövetkező változással az orosz internetezők még közelebb kerülnek a nem csak Kínában ismert webes cenzúra fogalmához. Odaát 2018-ban söpörték ki a VPN-szolgáltatásokat, bezárva ezzel az utolsó kiskapukat is. Mindebben ráadásul az Apple is segítséget nyújtott. A hasonló tevékenységek megszaporodásával a Google egykori vezérigazgatójának víziói kerülnek elő, miszerint a ma ismert internet a következő évtizedre teljesen eltűnhet, a helyét pedig egy kétpólusú hálózat válthatja majd fel.

Ha máskor is tudni szeretne a szabad internetet veszélyeztető intézkedésekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!