szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GANpaint Studio nevű fejlesztés nemcsak arra jó, hogy kamu képeket hozzunk létre vele, de segíthet is detekáltni a hamis fotókat.

Egy kép digitális szerkesztése/módosítása akár órákba is beletelhet, attól függően, hogy mekkora változtatást akar rajta eszközölni valaki. A Massachusettsi Műszaki Egyetem és az IBM kutatói azonban szeretnék meggyorsítani ezt a folyamatot, ezért egy speciális mesterséges intelligenciát fejlesztettek. És most bárki kipróbálhatja azt.

A GANpaint Studio nevű fejlesztés lényegében úgy szerkeszti a képet, ahogy Paintben használjuk az ecsetet. Elég csak kiválasztani, hogy milyen objektumot szeretnék hozzáadni a fotóhoz, vagy mely területet szeretnénk megváltoztatni rajta, és a "színezés" után már át is rajzolja azt nekünk a gép. Az általunk kipróbált feladatnál ebből a képből

GANpaint Studio

egy ilyen fotó lett.

GANpaint Studio

Persze a fenti képen azért erősen látszódik, hogy egy szerkesztett fotóról van szó, de ám ha azt nézzük, hogy a kép szerkesztése nagyjából fél percet vett igénybe, akkor sejthetjük, milyen lesz, ha elkészül egy végleges változat. Kifejezetten hasznos lehet a művészek, lakberendezők számára. A kutatók remélik, hogy egy nap majd videókat is hasonló módon lehet szerkeszteni.

A fejlesztés szórakoztató faktora mellett persze van a dolognak egy tudományos megközelítése is. A kutatók számára ugyanis betekintést nyújt abba, hogy a neurális hálózatok hogyan tanulnak meg bizonyos dolgokat.

A szakembereket meglepte, hogy a program egyszerű szabályokat tanul meg a különböző tárgyak egymáshoz fűződő viszonyáról. Ilyen például, hogy egy ajtónak nincs keresnivalója az égben. A GANpaint Studio a generatív ellentétes hálózatokra (Generative Adversarial Networks, GAN) épül – vagyis olyan neurális hálózatokra, amelyek egymással versenyeznek – a programnak meg kell indokolnia, hogy miért hozta meg azt a döntést, hogy például a felhőt nem a fűben helyezte el.

Mindemellett az sem elhanyagolható tényező, hogy a szerkesztett (hamis) képek létrehozása mellett azok detektálására is kiválóan alkalmas a mesterséges intelligencia, így a jövőben akár az álhírek elleni küzdelemhez is fel lehet majd használni. A programot itt lehet kipróbálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!