szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sok ember él a világon, aki szerint a holdra szállás csak mese. Egy nem reprezentatív, de így is fontos felmérésben most a magyarok is elmondhatják a véleményüket.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Igen fontos eseményt ünnepel majd az emberiség július 20-án, akkor lesz ugyanis a holdra szállás 50. évfordulója. A tudományos bizonyítékok ellenére máig sokan kételkednek az eseményben, ők úgy hiszik, hogy az egészet csak kitalálták: a Gallup egy korábbi felmérése szerint az Egyesült Államokban 6-9 százalékra tehető azok aránya, akik szerint soha nem járt ember a Holdon.

Persze nem csak az USA-ban tapasztalni ilyesmit, a Csillagvizsgáló blog szerint az Egyesült Királyságban és Oroszországban is igen magas a holdra szállást tagadók aránya. Mivel magyar felmérés még nem készült a témában, a blog szerzője úgy döntött, maga jár utána a kérdésnek, és most egyszerű, pillanatok alatt kitölthető űrlap segítségével válaszokat remél az itt élőktől.

[Megtalálhatták a NASA 50 éve elveszett űreszközét, a Snoopyt]

A szerző hangsúlyozta, hogy a felmérés nem lesz reprezentatív, a kezdeményezés azonban ettől függetlenül is fontos: egy kezdetleges támpontot nyújthat abban, hogyan ítélik meg a magyarok a holdra szállás kérdését, mi véleményük a róla, és ha nem hisznek benne, úgy minek tulajdonítják azt. A blog szerzője a NASA munkásságáról is kérdezi a magyarokat, elsősorban arról, mennyire megbízható a válaszadó szerint az űrügynökség tudományos kommunikációja. Az űrlapot itt éri el, a kitöltéshez csupán egy Google-fiókra van szükség – és néhány percnyi szabadidőre.

A holdra szállással kapcsolatban idén februárban jelent meg egy újabb összeesküvés-elmélet, de olyan, hogy a fal adja a másikat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!