szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szférikus aberráció problémáját már az ókori matematikus Dioklész is ismerte, ám azóta egyetlen fizikus sem tudta orvosolni. Most egy mexikói tudós rukkolt elő valamivel, ami a fényképezőiparra is nagy hatással lehet.

Bár a laikusok valószínűleg nem is tudnak róla, a fotózásban létezik egy probléma, amit még a legprecízebben elkészített lencsével sem sikerül teljes mértékben kiküszöbölni a gyártóknak. A szférikus aberráció – vagy ha úgy tetszik: gömbi hiba – lényegében egy 2000 éve megoldatlan gondot jelent, ami rendesen megkeseríti a fotósok életét. Röviden arról van szó, hogy míg a fotó közepe éles, a szélei felé egyre elmosódottabb és színhibás lesz a kép.

A szakemberek azt gondolták, hogy ez egy megoldhatatlan hiba az optikai eszközöknél, ám egy mexikói fizikus kitalált egy megoldást, ami az egész iparágat megreformálhatja.

Elméletben egy ívelt üveglencsének képesnek kell lennie arra, hogy a beérkező fénysugarakat egyetlen gyújtópontba továbbítsa. Ez azonban nem egészen így történik a gyakorlatban. A lencse különböző pontjainak fénytörése, valamint az anyag tökéletlensége miatt a lencse szélein belépő fény nem a gyújtóponthoz érkezik meg. Ez az úgynevezett gömbi hiba, amit már Isaac Newton, sőt, az ókori Dioklész is ismert – megoldani azonban nem tudott.

Az objektívek gyártói mindezt korrekciós lencsékkel igyekeznek orvosolni, de összességében ez sem jelent teljes megoldást – írja fotós blogján Csörge Szabolcs József. Ráadásul mindez költségessé és nehézkessé teszi az objektívek gyártását.

Ezen a nyomvonalon kezdett el dolgozni a mexikói Tecnológico de Monterrey doktorandusz hallgatója, Rafael G. González-Acuña is, aki hónapokon át tartó munkájával kidolgozta az alábbi egyenletet, amely analitikai megoldást kínál a szférikus aberrációra.

Rafael G. González-Acuña

A fenti egyenlet ugyan rendkívül bonyolultnak tűnik, ám lényegében egy útmutatás a gyártóknak, hogyan lehetne a jövőben olyan objektívet építeni, amelyben nincs gömbi hiba.

A 2000 éves probléma megoldásának ugyanakkor nemcsak a gyártási, a vásárlói oldalról megközelítve is lehet hatása: míg előbbi terén jobb és pontosabb lencsék építhetők, mindez kevesebb pénzbe és energiába kerülne, így eredményezve olcsóbb objektíveket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!