szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Technikai szempontból nem indult fényesen a Disney streamingszolgáltatása, a helyzetet pedig bonyolítja, hogy az ügyfeleket – állításuk szerint – már az első nap hackertámadás érte.

Csupán néhány napja, hogy elindult a Disney+, az újabb streamingszolgáltató, melynek csomagjaira rövid idő alatt tízmillióan fizettek elő. A Disney tehát jó lóra tett, amikor úgy döntött, hogy a Netflix és az Apple mintájára saját platformra tereli a műsorait – legalábbis a dolgok pénzügyi részét nézve.

Az igazsághoz ugyanis hozzátartozik, hogy a Disney+ az első napján elhasalt, mert a szerverek nem bírták az óriási hullámban érkező felhasználói kéréseket. Ezzel azonban nincs vége a kellemetlenségeknek, sokan ugyanis azt állítják: a technikai leállás idején meghekkelték őket, adataik pedig illetéktelen kezekbe kerültek.

A ZDNet azt is kinyomozta, hogy az előfizetői információk nem egy adatbázisba vándoroltak, már a dark webre és különféle hackerfórumokra feltöltve árusítják azokat ismeretlenek. A csomagokat a rendes havidíjnál lényegesen olcsóbban adják/veszik, van, amelyikért mindössze 3 dollárt kérnek (kb. 900 forint), de a hosszabb ideig érvényesek ennél többe kerülnek.

Az ügy a BBC figyelmét is felkeltette, amely egy kiberbiztonsági szakértőt fogadva szintén nyomozásba kezdett. Az eredmény ugyanaz: a dark weben árusított sokezernyi fiókra bukkantak ők is. A történteket az érintett felhasználóknál bekövetkezett jelszóváltás is igazolja, miután ugyanis a fiókokat feltörték, a vonatkozó információkat azonnal megváltoztatták. Az e-mail-címet viszont nem tudták, így az előfizetéshez linkelt postafiókra mindig megérkezett a jelzés, hogy valaki éppen módosít a hozzáféréseken.

A meglopott felhasználók állítják, egyedi jelszavakat használtak fiókjaikhoz, ám a CyberInt szakértője, Jason Hill szerint ez nem teljesen igaz. Ő úgy véli: a fiókokat azért volt könnyű meghekkelni, mert az ügyfelek ugyanazokat a jelszavakat használták, mint más szolgáltatásokhoz vagy oldalakhoz. Ha azokon valaha is történt biztonsági incidens, úgy a hackernek sem kell erőlködnie, elég beírnia a korábban azonosított jelszót.

Hill ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Disney nem alkalmaz kétfaktoros hitelesítést, ami súlyos probléma.

A cég egyelőre nem kommentálta az esetet. Több felhasználó megpróbált kapcsolatba lépni a Disney ügyfélszolgálatával, ahol ezután arra kérték őket, várjanak, míg megnézik, mi történhetett. Sokakat azonban nem hívtak vissza, de olyan is akadt, aki órákon keresztül nem jutott ügyintézőhöz.

A Disney+ egyelőre három helyen, az Egyesült Államokban, Kanadában és Hollandiában működik. Azt nem tudni, hány fiókot törtek fel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!