szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Időről időre kiadják a szuperszámítógépek top 500-as listáját. A legújabb felsorolásban is elképesztő sebességekkel találkozhatunk, bár az élen nem történt változás a korábbiakhoz képest.

Miközben elképesztő sebességekről hallani a kvantumszámítógépek esetében, a realitás egylőre mégis csak az, hogy a jelenlegi szuperszámítógépek a leggyorsabbak a gyakorlatban. Az ilyen berendezések top 500-as listáját időről időre frissítik, és a napokban jelent meg a legújabb rangsor. Az élen nincs nagy változás 2019 júniusa óta: az első helyezett továbbra is a Summit, az Oak Ridge National Laboratory rendszere. Ezt a szupergépet az IBM építette, és Power9 CPU-kat és Nvidia Tesla V100 GPU-kat használ. A sebessége elképesztő: 148,6 petaflops (a flops a másodpercenként elvégzett lebegőpontos műveletek száma, a peta előtag pedig a tíz tizenötödik hatványát jelenti, azaz milliószor milliárdot).

Jóval le van maradva mögötte a második helyezett, „csak” 94,6 petaflops a Lawrence Livermore National Laboratory Sierra rendszerének sebessége. Ugyanazokat az áramköröket tartalmazza, mint az első helyezett, és ugyancsak az IBM építette. Közvetlenül utána, 93 petaflopsos teljesítménnyel egy kínai gép, a Sunway TaihuLight következik, amelyet kizárólag a Sunway SW 26010-es processzorai hajtják.

Ezekkel a gépekkel már a korábbi listákban is találkozhattunk, azonban természetesen újoncok is akadnak a mostani top 500-ban. Ezek közül a leggyorsabb a Rensselaer Műszaki Intézet AiMOS rendszere. Ezt ugyancsak az IBM építette, és olyan CPU-kat és GPU-kat tettek bele, mint amilyenek a Summit és a Sierra rendszerben is vannak. Ennek a gépnek 8 petaflops a sebessége, és a lista 25. helyezettje.

Ami a top 500 egészét illeti, kiélezett a verseny az Egyesült Államok és Kína között az összesített teljesítmény szempontjából: az amerikai szuperszámítógépek részesedése 37,8 százalék, a kínaiaké 31,9 százalék. Azonban hardvertől függetlenül egyvalami közös a világ leggyorsabb gépeiben: valamennyien Linuxot futtatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!