szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több tízezer fotó bizonyítja, hogy húszféle állatfaj él a legnagyobb japán atomkatasztrófa által sújtott területen.

Közel egy évtizeddel a fukusimai atomerőmű-baleset után is rengeteg vadon élő állat él a japán városhoz közeli radioaktív erdőben – közölte a University of Georgia a honlapján. Az egyesült államokbeli egyetem által készített kutatás eredményét eredetileg a Frontiers in Ecology and the Environment szaklapban tették közzé.

A tanulmányban ismertetik, hogy több mint 267 ezer fényképet készítettek a helyszínen, ezeket elemezve húszféle állatfajt számoltak össze az erdőben. A kutatás szerint többek között vaddisznók, japán mezei nyulak, makákók, fácánok, rókák vagy mosómedvék is élnek az erdő különböző területein.

"Eredményeink azt bizonyítják, hogy a vadon élő állatok számos faja jelen van a fukusimai evakuálási övezetben a radiológiai szennyeződés ellenére" – mondta James Beasley, a Savannah River Ökológiai Laboratórium és a Warnell Erdészeti és Természeti Erőforrások Iskolájának docense. Szerinte az állatok előfordulása az emberek evakuálása óta megnőtt, hamar visszatértek a radioaktív területekre, így volt, van ez például Csernobilban és környékén. Az ukrán városban az atomkatasztrófa után több madárfaj, rágcsáló és rovar is eltűnt, de azóta – az erős radioaktív terheltség ellenére – az állatok száma és a faji sokszínűsége is folyamatosan növekszik.

Az alábbi felvételeket 2016-ban készítették a fukusimai erdőben.

2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét, a földmozgást követő hatalmas szökőár pedig megrongálta a fukusimai atomerőművet. Három reaktorban magolvadás következett be. A fűtőanyag átolvasztotta a reaktor vasbeton nyomástartó edényét, és felgyülemlett az atomreaktor alján. A megsérült reaktorokat hűtik, folyamatosan vizet pumpálnak bele. A keletkezett károk helyreállítása, a reaktorok leszerelése mintegy negyven évig tart majd. Az atomkatasztrófa után az erőmű környékéről több mint 140 ezer embert kellett biztonságos helyre menekíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!