szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kunetz Zsombor oxyológus (sürgősségi) szakorvos szerint csak annak érdemes gumikesztyűt viselni egy járványos időszakban, aki korrektül cseréli a védőeszközt.

Érdekes új Facebook-bejegyzéssel jelentkezett Kunetz Zsombor oxyológus. A volt légi mentő, egykori az Istenhegyi Magánklinika Zrt.-t is vezető Kunetz ezúttal a kesztyűhordás témakörében fejtette ki véleményét, pontosabban arról, miért felesleges a kesztyű viselése járvány idején akár például a tömegközlekedésben is. Kunetz szerint ugyanis ahhoz, hogy megőrizzük a kezünk tisztaságát, minden egyes alkalommal, amikor a szennyezett, vagy annak hitt felületen kívül mást fogunk meg, kesztyűt kellene cserélni.

“Például, ha a busz kapaszkodója után előveszed a bérleted, akkor ehhez, vagy a tiszta kezedet kell használnod, vagy kesztyűt kell cserélned, hogy a bérleted, a zsebed, a pénztárcád ne szennyezd be. Ugyanez van a tollal és sok egyéb eszközzel kapcsolatban”.

Az orvos szerint egy-egy intenzív beteg ellátása során nem ritka, hogy 6-8 óra alatt akár egy doboz kesztyűt is elhasznál az ápoló személyzet, “ha korrektül cserél és használja a védőeszközt”. Ezt persze az állampolgár is megteheti, ám az újrahasznosításnál, azaz a kesztyű újra felvételénél már gond lehet. A kesztyűt sokszor ugyanis csak úgy lehet felvenni, hogy kifordul, az ujjak bent ragadnak. “Ilyenkor vagy újabb kesztyűt veszel fel, vagy kifújod”, írja Kunetz, aki szerint ez utóbbival jó eséllyel meg is fertőztük magunkat a koronavírussal.

“Tehát, ha kesztyűt használsz, akkor amennyiben ezt korrekten akarod megtenni, sokkal többre lesz szükséged, mint napi 1-2 párra” – szögezte le Kunetz Zsombor, aki szerint a kesztyűviselésnek is megvannak a maga szabályai, többen azonban hajlamosak megfeledkezni ezekről. Ilyen például, hogy valaki kesztyűben nyúl az arcához vagy orrához,

amit szintén nem szabad.

“Végül a legfontosabb ok a lakossági kesztyűhasználattal szemben az, hogy amennyire egyéb védőeszközök is akadozva jutnak el az egészségügyi dolgozókhoz, ebből is gyorsan hiány lesz” – írta Kunetz Zsombor, aki egy kérést is megfogalmazott a Facebook-oldalán:

Ne mi magunk legyünk a hiány oka, erre az egészségügynek nagyobb szüksége van, mint neked.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!