szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Arról, hogy milyen gyorsan lehet elkészíteni a védőoltást, megoszlanak a vélemények.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Debreceni Egyetem az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával megkezdte az új koronavírus-vakcina fejlesztését.

A két inzémény közös munkájának alapját 30-40 különböző személyből származó izolált vírus jelenti. A kutatás jelenlegi fázisában először kiválasztják azokat a különböző vírustörzseket, amelyeket fel kell használni a fejlesztés során, majd tesztelik azokat a sejtkultúrákat, amelyek a leginkább alkalmasak a vakcina kifejlesztéséhez. Hatékonyságvizsgálatokat végeznek és megkezdődhetnek az állatkísérletek.

Arról, hogy milyen gyorsan lehet elkészíteni a védőoltást, megoszlanak a vélemények. A Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI) szerint például akár egy évbe is telhet a koronavírus elleni védőoltás kidolgozása. Ennek oka, hogy a tudósok nem ismerik eléggé az új betegség járványtani sajátosságait. Kemenesi Gábor virológus szerint is reálisan valamikor a jövő évben lehet számolni az oltással.

Ugyanakkor egy orosz intézet, a novoszibirszki Vektor azt állítja, hogy már júniusban befejezi a prototípusok preklinikai tesztelését, szeptemberben pedig be is kívánja jegyeztetni a Covid-19-fertőzés elleni vakcináját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!