szerző:
Tetszett a cikk?

Egy új robotporszívó természetesen többet tud, mint egy régi hagyományos. De vajon hogyan alakul az ár- és a funkcióbéli különbség, ha mindkét kiadásból az aktuálisan legjobbak közé tartozó új modelleket vesszük elő?

Az első porszívók a 20. század elején jelentek meg a kereskedelmi forgalomban, és ezek az eleinte csak a tehetősebb háztartásokban használt eszközök idővel minden otthont meghódítottak maguknak. A porszívók az évtizedek során egyre jobbak lettek, de az első komolyabb innováción a 20. század végén estek át, amikor is feltűntek a színen az első olyan robotporszívók, melyek már minimális emberi beavatkozás mellett képesek tisztán tartani a padlót és a szőnyeget.

Kíváncsiak voltunk, hogy jelenleg körülbelül hol tart az iparág, így a sokféle árkategóriában sokféle modellt felsorakoztató Samsung kínálatából kipróbáltunk egy felsőkategóriás robot-, illetve hagyományos porszívót.

László Ferenc

A robot

Legutóbb több mint 4 éve járt nálunk nagytudású robotporszívó. A lécet már akkor igen magasra helyezte a dél-koreai gyártó, a kérdés az, hogy a 2020-as csúcsmodell miben más – mennyi változást hoz négy év a porszívók piacán?

Talán a legfontosabb változás, hogy a VR7200R típusjelű újdonság mindössze 9,7 centiméter magas, vagyis 3,8 centiméterrel alacsonyabb VR9000-es elődjénél. Ez azt jelenti, hogy sokkal több alacsony bútor alá képes bemenni, hogy elvégezze feladatait. A 4,8 kilogrammos tömegből 0,5 kilogrammot fogyott az új modell, ez azonban kevésbé fontos specifikáció, hiszen ideális esetben ritkán van szükség emelgetésre.

László Ferenc

A 278 milliméter széles forgókefét úgy reklámozza a gyártó, hogy 35 százalékkal szélesebb lett elődjénél. Ám ezen a ponton érdekes összehasonlítási alapot szolgáltat négy évvel korábbi tesztünk: a 2016-os modellben még 311 milliméteres kefe volt. Új fejlesztés a kefe szélein és közepén elhelyezett őrlő, ami felaprítja a haj- és szőrszálakat, melyeket aztán könnyebb felszippantani. Remek elgondolás, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy őrlőtől függetlenül időről időre rengeteg hosszú hajszál gabalyodik rá a kefére, melyeket aztán manuálisan, elsősorban olló segítségével lehet eltávolítani.

A 130 W-os maximális fogyasztási teljesítményű robotporszívó szívóereje és hangja egyaránt nőtt. Ezzel párhuzamosan javult a tisztítási hatékonyság, viszont a 76-ról 78 dB-re nőtt hangerő miatt mindenképpen érdemes akkorra időzíteni a robot működését, amikor mi nem tartózkodunk otthon. Érdekesség, hogy a sarkokban is jól teljesítő porszívó automatikusan csökkenti a szívóerőt, ha a szőnyeget elhagyva a padlón folytatja a munkáját.

László Ferenc

Az optikai szenzorok és a háromtengelyes giroszkóp révén a robot remekül navigál, nem kell attól tartani, hogy nagy tempóval nekiront az asztal lábának, és felborítja az azon lévő vázát. A 8 centiméteres kerekeknek és az új felfüggesztésnek köszönhetően a porszívó a korábbiaknál könnyebben leküzdi az akár 1,5 centiméteres küszöböket, a számára tiltott területeket pedig a korábbi virtuális falak helyett határoló mágnescsíkok elhelyezésével lehet definiálni.

A főbb funkciókat a roboton elhelyezett gombokkal, a távirányítóval, illetve a wifin keresztül csatlakoztatott okostelefonos alkalmazással lehet elérni. A távirányítót lézerpointerként használva rámutathatunk azokra a helyekre, ahol fokozott tisztítást szeretnénk elérni, az applikáció pedig képes jelezni számunkra, ha a robot esetleg elakad, vagy feltekert valamit a keféjére. A porszívó női hangon, és már magyar nyelven is kommunikál velünk, egyedül az lehet zavaró, amikor este 11-kor hangosan bejelenti, hogy végzett a feltöltéssel.

László Ferenc

A méretes hálózati adaptert még mindig nem sikerült a dokkolóba integrálni, és portartály sincs a központi egységben. A gép portartálya korábban sem volt túl nagy, és most még kisebb lett: 0,7 helyett már csak 0,3 literes, így gyakrabban kell üríteni a tartalmát.

Egy 160 perces teljes feltöltést követően mintegy 60-90 perces tisztítási időre lehet számítani, ezt követően magától a 75 W-os dokkolóra navigálja magát a korábbiakhoz hasonlóan maximum 1,15 km/h sebességre képes, lítium-ion akkumulátoros készülék.

László Ferenc
László Ferenc

A manuális

A robotporszívókat nemcsak a kényelem miatt lehet szeretni, hanem amiatt is, mert forgókeféikkel igen hatékonyan tisztítják a szőnyeget. A Samsung VC3100-as normál porszívó Pet Care Edition kivitelét ugyan kézi erővel kell tolni-húzni, viszont a speciális forgókefés fejeknek köszönhetően ez a masina is hatékonyan eltávolítja a szőnyegekbe gabalyodott haj- és szőrszálakat. Utóbbiak persze ez esetben is feltekerednek a kefére, és nem ússzuk meg a manuális eltávolításukat, de legalább ezt követően már nem a szőnyegben, hanem a kukában lesznek.

A ki/bekapcsolást és a szívóerő szabályozást nem a szívócsövön, hanem magán a porszívón lehet elvégezni. A legnagyobb szívóerő esetén 80 dB zajra lehet számítani, ami a maximum, amit az EU-s szabályozás engedélyez. A 700 W-os, alacsonynak tűnő teljesítménytől nem kell megijedni, mert ez egyrészt ugyebár a teljesítményfelvételt jelöli, másrészt az EU-s előírások értelmében már rég kikoptak a piacról az 1600-2000 W-os energiazabáló modellek.

László Ferenc

Ami fontos érték, az a 190 W-os szívóerő. Fontosnak gondolnánk még a 2014-ben kötelezően előírt energiacímkét, ezt azonban 2019-ben megszüntették a porszívók esetében. A 28 kWh-s éves energiafelhasználás legalább egy kézzelfogható adat, ami jelentősen elmarad a legutóbb 2017-ben szigorított előírásokban szereplő 43 kWh-s limittől, tehát egy hatékony működésű és nem rossz fogyasztású porszívóhoz van szerencsénk.

A portartály 2 literes kapacitása korrektnek mondható, és mivel átlátszó a tartály, jól látható, hogy mikor van szükség az ürítésre. Amiről egyébként már csak azért sem ajánlott megfeledkezni, mert telített tartály esetén csökken a porszívó hatékonysága. A 6 méter hosszú kábel automatikusan feltekerhető, a legnagyobb tisztítási hatótáv 9 méter.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió, árak

A Samsung legújabb robotporszívója minden korábbinál jobb munkát végez és okosabb is lett, bár néhány tekintetben furcsa módon visszalépést jelent a korábbi csúcsmodellhez képest. Általános tanulságként megfogalmazható, hogy nem érdemes önmagában a marketingelt százalékoknak hinni, mert előfordulhat, hogy a több évjárattal korábbi modellünkkel bizonyos téren még jobban is járunk. Persze az is biztos, hogy több másik téren előrelépés van – mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy melyik faktor számára igazán fontos.

A hagyományos porszívó hatékonyságára sem lehet panaszunk, és a forgókefés szívófejeknek köszönhetően egyszerűbbé vált a haj- és szőrszálak eltávolítása.

A kényelem és a high-tech felára szokás szerint igen jelentős. A felsőkategóriás robotporszívó megvásárlását nem lehet megúszni 300 ezer forint alatt, míg hagyományos társának árcéduláján 50 ezer forintos összeg olvasható.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!