Orwell nevű arcfelismerő kamerát szerelnek fel 43 000 iskolában Oroszországban

Baljós nevű arcfelismerő rendszerrel, az Orwellel szerelik fel az orosz iskolákat. A drága beruházást az azt intéző cég szerint a gyermekek érdekében valósítják meg.

  • hvg.hu hvg.hu
Orwell nevű arcfelismerő kamerát szerelnek fel 43 000 iskolában Oroszországban

Miután tucatnyi orosz régióban jól vizsgázott, összesen 43 000 iskolát szerelnek fel a kissé baljós nevű kamerendszerrel, az Orwellel; a Moscow Times szerint a kamerák arcfelismerővel rendelkeznek, a berendezéseket a Rusznano állami technológiai vállalat fejleszti. Az algoritmus a lap szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli munkatársának, Szergej Csemezo NTechLab nevű leányvállalatához köthető.

Az arcfelismerő rendszer kiépítése Putyin egyik legfontosabb, a digitalizáció érdekében tett törekvése. A kamerák az azt kidolgozó cég szerint garantálják a gyerekek biztonságát, mivel azt is ellenőrzik,

kik lépnek be az intézmények kapuin.

A fejlesztő szerint így könnyebben kiszúrhatók az idegenek. A rendszer állítólag nem rendelkezik központi adatbázissal, a szivárgások elkerülése érdekében minden adatot helyben, az adott iskola szerverén tárolnak.

A fejlesztő szerint néhány kamerával nem biztosítható a rendszer működése, ahhoz, hogy a megfigyelés hatékony legyen, legalább 20 egységet kell telepíteni.

A Vedomoszty orosz napilap szerint a beruházás igen költséges, ugyanis 2 milliárd rubelbe, kb. 8,8 milliárd forintba kerül. A szerződések már létrejöttek az illetékes oktatási hivatalok és a kamerákat telepítő cégek közt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?