szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem erősítik a tartalomszűrést, és nem tartják magukat a gyűlölet erősítőinek.

Nem változtat gyakorlatán a Facebook annak ellenére, hogy több nagy hirdető bojkottba kezdett, amiért a közösségi portál nem lép fel keményebben a gyűlöletbeszéd ellen. Ezt Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója és vezetője jelentette be – olvasható a The Information tudósításában.

A bojkott résztvevői többek közt azt kifogásolják, hogy a Facebook szabad utat enged a fehér felsőbbrendűség, az antiszemitizmus, az oltásellenes álhírek, klímaváltozás-tagadók és hasonló összeesküvés-elméletek hirdetőinek. A kampányban nagyvállalatok vesznek részt, köztük a Coca-Cola, a Pepsi, a Lego, a Ford, a Microsoft, az Unilever és még sok világmárka. A legfőbb vád, hogy a Facebook sok esetben a gyűlöletet felerősítő szerepet tölt be, és ebből profitál.

A Facebook-vezér úgy véli, a hirdetők hamarosan vissza fognak térni, anélkül, hogy diktálnának a cégnek.

A Facebook válaszában azzal védekezett, hogy hárommilliárd felhasználójának számtalan üzenete közül csak egy apró hányad nevezhető gyűlöletbeszédnek, ebből következően a cég nem a gyűlöletből szerzi a bevételét. Emellett több intézkedést is tettek már, külön szemmel tartják a veszélyes egyéneket és szervezeteket, kampányt indítottak az álhírek ellen, és felállítottak egy testületet, amelynek feladata a tartalom ellenőrzése. Százmilliárdnyi üzenet között viszont képtelenség minden problémás elemet kiszűrni.

Zuckerberg azt is felveti, nehéz meghatározni, mi számít gyűlöletbeszédnek, és ez egyébként is szubjektív, ők viszont a szólásszabadságot is értéknek tartják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Itt a lista: ez a 22 cég bojkottálja a Facebookot

Mostanáig közel két tucat nagyvállalat jelentette ki, hogy meghatározatlan ideig nem ad fel hirdetést a Facebookon. A legnagyobb nevek között ott az Unilever, a Mozilla, a Honda és a Starbucks is.