szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szingapúri kutatók egy olyan új megoldással álltak elő, amivel a rákos sejteket rá tudják venni az önpusztításra. A megoldásuk azért is különleges, mert a cél eléréséhez nincs szükségük gyógyszerre.

Bár a koronavírus-járvány az elmúlt hónapokban elterelte róla a figyelmet, a kutatók számára jelenleg is a legnagyobb kihívás, hogy hatékony gyógymódot találjanak a rákos megbetegedések leküzdésére. Bár jól működő, biztos módszer sajnos továbbra sincs, van néhány olyan kutatás, ami a laboratóriumi körülmények között elvégzett kísérletek alapján ígéretesnek tűnik. Ilyen például az az új sejt, amit nemrég azonosítottak a szervezetben, valamint egy új módszer, amivel a szingapúri Nanyangi Műszaki Egyetem tudósai kísérleteznek.

Az IFLScience beszámolója szerint a kutatók egy olyan "trójai falovat" hoztak létre, ami nanorészecskéket csempész a rákos sejtekbe, hogy elpusztítsa azokat. Ennek köszönhetően gyógyszer használata nélkül lehetne leküzdeni a daganatos megbetegedéseket. Fontos megjegyezni, hogy a kutatás egyelőre a kezdeti szakaszánál jár, ugyanakkor laboratóriumi körülmények között, a petricsészékben elvégzett teszteknél kiemelkedően jól teljesített az eljárás, és az egerekben is képes volt csökkenteni a tumor növekedését.

Az említett nanorészecskék l-fenilalanint tartalmaznak. Ez a fehérjéket alkotó 22 aminosav egyike. Ez azért fontos, mert a rákos sejtek ezen aminosav felszívására törekednek, hogy növekedni, szaporodni tudjanak.

[Legyőzzük a rákot? Forradalmian új készítményt engedélyeztek Európában]

A szóban forgó részecske a Small tudományos szaklapban megjelent publikáció szerint a Nano-pPAAM, ami egy 30 nanométer szélességű részecske. Mérete miatt a sejt könnyedén be tudja kebelezni, ahol aztán a reaktív oxigén szabadgyökök (ROS) túlzott termelődését idézi elő. Ez megöli a rákos sejteket, az egészségesekre viszont nincs hatással.

Nanyang Technological University

A laboratóriumi kísérletek során a módszer a bőr-, emlő- és gyomorrák sejtjeinek 80 százalékát pusztította el, emellett pedig 60 százalékkal csökkentette az egerekben az emlőrákot okozó tumorsejtek képződését.

A kutatók jelenleg is azt vizsgálják, hogy miként lehetne hatékonyan alkalmazni a módszert a különböző terápiákban. A szakemberek hangsúlyozták, ennek eléréséhez hosszú út vezet majd, aminek egyelőre az elején járnak. Az is lehet, hogy később más kutatásokat ötvözve találnak majd rá a kellően hatékony gyógymódra, ez azonban még hosszú év(tized)ekbe telhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!