szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brit kutatók négy olyan tünetet is találtak, melyek az úgynevezett Long Covid jelenséghez köthetők. Ez az a szindróma, amely a koronavírus-fertőzés utáni hetekben jelentkezhet. A páciens ilyenkor már kigyógyult a betegségből, ám a szervezete még mindig nem úgy működik, ahogy kellene.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Négy különböző formában jelentkezhetnek az elhúzódó koronavírus-betegség tünetei a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) friss jelentése szerint. A beszámolót a BBC idézte. Mint írták: a hosszú Covid (Long Covid) nevű szindrómában szenvedők hivatalosan már gyógyultnak számítanak, ám a fertőzés miatt a szervezetük továbbra sem működik rendesen, különféle tünetek gyötrik őket.

Az NHS szerint a legtöbb fertőzött két hét alatt kigyógyul a kórból, míg a súlyosabb állapotban lévőknek általában három hétre van szükségük a teljes felépüléshez. Vannak ugyanakkor olyan betegek is, akik ennyi idő letelte után sem érzik magukat jól. Ilyen páciensekből már több ezer van az Egyesült Királyságban.

A Long Covidban szenvedőket különféle csoportok igyekeznek segíteni. Őket meginterjúvolva derült fény a tüneteikre, amelyeket az NHS szerint négy kategóriába lehet sorolni:

  • a tüdő és a szív maradandó károsodása,
  • a beteg leküzdi a vírust, de állapota kritikus marad,
  • nem múló fáradtság érzete,
  • a páciens a fertőzés elmúlta után is olyan tüneteket produkál, mint amilyeneket a betegség alatt.

Az NHS szerint a jelenség azért is különös, mert a páciensek nem mindegyikének volt szüksége kórházi ellátásra – akadt, akinek a fertőzés egyáltalán nem viselte meg a szervezetét. Miután viszont leküzdötte a betegséget (a mintája negatív lett), az állapota rosszabbodott, a szindróma pedig hosszabb távon is fennállt nála.

A Long Covid problémája azért is fontos, mert a kutatók szerint sok a nyilvántartásba nem vett koronavírusos beteg, ám előfordulhat, hogy orvosi segítségre lesz szükségük. Ez pedig újabb terhet róhat az adott ország egészségügyére.

A cikkben megemlítették egy bristoli tanár, Jo House esetét. A férfi már nem fertőző, de máig nem tudott visszatérni a munkahelyére, mert azóta is gyengélkedik. A fertőzés óta hat hónap telt el. A férfi elmondta: eleinte köhögés és légzési nehézségek gyötörték, utána viszont iszonyatos fejfájás és szívproblémák is kialakultak nála, amik miatt kórházi ellátásra volt szüksége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!