szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tesztek során az idősebb korosztálynál hasonló hatékonyságot mértek a kutatók, mint a fiatalabbaknál. A résztvevők több mint 99 százalékánál alakult ki megfelelő antitestválasz.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű koronavírus-vakcinája biztonságos és erős immunválaszt váltott ki a 60-70 éves korosztály körében, és megfelelő védelmet adott a fertőzés ellen – írja a BBC.

Az oltóanyagot 560 egészséges felnőttön tesztelték, közülük 240-en voltak 70 év felettiek. A tesztelés második fázisából származó adatok szerint – ennek során az oltóanyag biztonságosságát és a szervezet arra adott válaszát vizsgálják –hasonló immunválaszt tapasztaltak a kutatók az 56 évnél idősebbeknék, mint a 18-55 éves korosztálynál.

A résztvevő önkénteseket csoportokra osztották és egy vagy két dózis vakcinát, vagy pedig placebót kaptak. Az immunválaszokat az injekció napján, majd egy, kettő, illetve négy héttel a két dózis beadása után vizsgálták.

A cikk szerint az első oltás után két héttel mérték a legerősebb T-sejtes választ, míg a második oltás után a résztvevők több mint 99 százalékánál megfelelő antitestválaszt figyeltek meg.

A vakcina hatékonyságát a harmadik tesztfázis igazolhatja teljesen, amelyben már több ezren vesznek részt. Ez az oxfordi vakcina esetében augusztusban kezdődött és még mindig tart. A harmadik fázis eredményeit a következő hetekben ismertethetik, a kutatók még karácsony előttre ígérték.

Az elmúlt hetekben már elindult a számháború a különféle vakcinafejlesztők között arról, hogy kinek mennyire hatékony a készítménye. A Pfizer szerdán azt közölte, hogy a vakcinája 95 százalékos hatékonyságú, a Moderna 94,5 százalékot közölt, míg az orosz Szputnyik V fejlesztői 92 százalékot.

A BBC arra hívta fel a figyelmet, hogy az oxfordi oltóanyagot várhatóan könnyebb lesz használni és terjeszteni, mivel a tárolásához nem kell extrém hideg körülményeket teremteni.

Az Oxford Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű vakcinájából a magyar kormány 5 millió adagra szerződött le.

Az oxfordi vakcinából szerződött le ötmillió adagra a magyar kormány

„A betegek egy részének még a mentőben összeesik a légzése, kisvártatva a keringése is. Amikor a műszak során később visszamegyünk a kórházba, azt halljuk, hogy gépre kerültek, vagy már letakarták őket"

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!