szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 45 éves korában elpusztult utolsó hím északi szélesszájú orrszarvú, Sudan előtt állít ma emléket a kereső főoldalán a Google. A szokásos logó helyett ezúttal egy Sudant ábrázoló rajzból lehet kiolvasni a Google név betűit.

December 20. fontos dátum volt Sudan életében. 2009-ben ezen a napon érkezett meg három társával együtt a kenyai Ol Pejeta vadvédelmi területre, ahol attól a pillanattól kezdve 24 órás fegyveres őrséget kaptak. Sudant és a szintén hím Sunit, valamint a Fatu és Najin nevű nőstényeket azért vitték az Ol Pejetára a szakemberek, hogy segítségükkel megpróbálják megmenteni a kihalástól az északi szélesszájú orrszarvúkat.

Suni 2014. október 17-én, ismeretlen okok következtében hunyt el. Sudan 2018. március 19-én, és az esetében lehet tudni az okot is: a 45 éves rinocéroszt életkorával kapcsolatos szövődmények miatt kellett elaltatni. Az Ol Pejeta szakemberei akkor azt mondták, az emberi életkorra átszámolva 90 évesnek megfeleltethető korú Sudan már nem tudta volna elviselni a további szenvedést.

Sudan, az utolsó hím északi szélesszájú orrszarvú
Ol Pejeta Conservancy

A világ utolsó hím északi szélesszájú orrszarvúja Szudánban született, innen egy cseh állatkertbe került, onnan vitték át 2009. december 20-án Kenyába. Sudan hírességnek számított, látogatók ezreit vonzotta a területre. Még saját Tinder-profilja is volt: egy adománygyűjtő akció keretében hozták neki létre, és a platformon szokásos – tetszésnyilvánításra szolgáló – jobbra húzással lehetett adományozni neki, illetve az alfaj fenntartását segítő alapnak.

Sudantól halála előtt szaporítóanyagot vettek, hogy életben tartsák a reményt, hogy fejlett reprodukciós technológiák révén egyszer megkísérelhetik az alfaj újraélesztését.

Sudan, az utolsó hím északi szélesszájú orrszarvú – variációk egy Google-logóra
Sophie Diao / Google

A faj megmenekülésére először 2018-ban csillant fel a remény, amikor sikerült mesterségesen létrehozni orrszarvúembriókat. 2019-ben előbb petesejteket nyertek ki a tudósok Fatuból és Najinból, majd idén januárban jött a hír, hogy a tudósok egy harmadik embriót is létrehoztak. Augusztusban pedig újabb petesejteket vettek le a kutatók.

A kipusztulás fenyegette orrszarvúalfaj megmentésén egy nemzetközi – kenyai, német, cseh és olasz szakemberekből álló – csoport fáradozik, amely egy legalább öt állatból álló populációt akar létrehozni, hogy visszatelepítsék őket az afrikai vadonba, természetes élőhelyükre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!