szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A koronavírus-járvány felpörgette a táblagép-piacot, mi pedig kipróbáltuk, hogy mit tud a közelmúltban e tekintetben legnagyobbat előrelépett kínai vállalat két legfrissebb terméke.

Amikor Steve Jobs 2010 elején bemutatta az első iPadet, sokan értetlenkedve fogadták az új kategóriát útjára indító terméket. Mondván, hogy semmi szükség a már kiforrott okostelefonok és a munkára kiválóan alkalmas notebookok közé egy újabb kütyüre. Aztán persze az összes rivális gyorsan lekoppintotta az Apple ötletét és a 2010-es évek közepére szépen ki is csúcsosodott a szektor. Az ezt követő években némileg visszafogott volt a pezsgés az iparágban, aztán viszont jött a koronavírus-járvány és a tabletek iránt ismét erőteljes érdeklődés kezdett mutatkozni.

A Canalys piackutató cég szerint 2020 utolsó negyedévében világszerte 52,8 millió tablet talált gazdára, ami új rekordot jelent. A piacot továbbra is az Apple uralja, a legnagyobb előrelépést pedig az ötödik helyezett Lenovo tette meg, mely főbb riválisai 40-54 százalékos növekedése helyett 125 százalékkal szárnyalta túl saját korábbi teljesítményét.

Ennek kapcsán megnéztük, hogy mit tud a kínai vállalat két legújabb tablete, a Tab P11 és a Tab P11 Pro.

László Ferenc

Méretkérdés

Az elsősorban családi, általános otthoni felhasználásra szánt Tab P11 előlapját egy 11 colos képátlójú érintőpanel uralja, ami a kellemesen vékony kávák miatt nem eredményez a gyakorlatban vállalhatatlanul nagy tabletet. Összehasonlításképp, a cikk elején említett első iPad még csak 9,7 colos volt, azonban vaskos kávái miatt nem foglalt sokkal kevesebb helyet egy táskában, mint egy mai modern, nagyobb kijelzős táblagép.

A Tab P11 7,5 milliméteres vastagsága is egész barátinak mondható, de vajon a gyakorlatban szükségünk van-e egy ilyen eszközre? A kérdésre az egyéni felhasználási körülmények függvényében rengeteg válasz adható. Van akinek a már 7 colos méretet nyaldosó mobilja mellé nem kell táblagép, és van aki a 12 colos kompakt laptopja mellé érzi feleslegesnek egy ilyen készülék beszerzését.

László Ferenc

Mások viszont egyenesen rajonganak a tabletekért. Konkrét példa: egy újságíró kolléga mind a mai napig nyomógombos mobilt használ, mert rengeteget telefonál és fontos neki az extrém hosszú üzemidő. Mellette pedig egy iPadet használ munkára és szórakozásra egyaránt.

Tartalomfogyasztásban továbbra is verhetetlennek tűnnek a tabletek, persze az sem mindegy, hogy milyen tartalmakat fogyasztunk elsősorban. Az alábbi képen egy 6 colos és 18:13,5 képarányú e-book olvasó, egy 6,8 colos és 19:9 képarányú okostelefon, illetve a 11 colos és 15:9-es képarányú Tab P11 vehető szemügyre egymás mellett.

László Ferenc

Olvasáshoz még mindig egy akár háttérvilágítással rendelkező e-book a legideálisabb választás, amin persze mozifilmet nem tudunk nézni. Nem úgy az akár üzleti felhasználásra is alkalmas Tab P11 Prón, mely egyrészt kicsit vékonyabb a Tab P11-nél, másrészt pedig még nagyobb, 11,5 colos érintőpanelt vonultat fel, így igazi élmény rajta a netflixezés.

A két testvérmodell lényegében ugyanolyan nehéz, mintegy 490 grammos, tehát vásárláskor egész biztosan nem a tömeg alapján hozzuk majd meg a választást. Hanem például az alapján, hogy a P11 Prót billentyűzetes tokkal és ceruzával együtt is árulják. Utóbbiak a P11-hez is elérhetők, de kizárólag külön megvásárolható formában.

László Ferenc

Különbségek

Az Android 10 operációs rendszer és a ráhúzott minimalista felhasználói felület tekintetében nincs eltérés a két készülék között, kijelző fronton viszont nagyon is. A kisebb tabletben kisebb felbontású és háttérvilágításos IPS LCD érintőpanel található, a nagyobb modellben pedig nagyobb felbontású és háttérvilágítás nélküli, lényegében végtelen kontrasztarányú OLED képernyő.

A széles dinamikatartomány és a Dolby Vision támogatás miatt a P11 Pro 16:10 képarányú kijelzője jobbnak tűnik, azonban az OLED panel PenTile mátrix kivitele miatt az elvileg nagyobb felbontás előnyét a gyakorlatban nem élvezhetjük ki. Fényerőben a P11 Pro körülbelül 20 százalékot ver a P11-re, de összességében véve az olcsóbb Lenovo kijelzőjét nem igazán érezni rosszabb minőségűnek.

László Ferenc

A digitális ceruza remek jegyzetelési, rajzolási lehetőségeket tesz lehetővé, a 4096 különböző nyomásszintet érzékelő stylus 200 órás üzemidővel bír. A P11 Próra mágneses módon egyszerűen feltehető billentyűzetes szövettok nyomógombjai korrekt távolságra helyezkednek el egymástól, a lenyomási út 1,3 milliméter. A tapipad 88x50 milliméteres, az átlagos sebességű és pontosságú ujjlenyomat szenzor a tablet oldalsó bekapcsoló gombjában található. A P11-en nincs ilyen jellegű biometrikus azonosítási lehetőség.

A Pro modell borítása teljes egészében, a kisebb típus készülékháza részben készül alumíniumból, a minőségérzet mindkét esetben felsőkategóriás. Közös vonás az átlagnál jobb hangminőséget biztosító négy hangszóró, a Dolby Atmos támogatás, a dupla mikrofon, a microSD/SIM tálca, illetve az USB-C rendszercsatlakozó. Utóbbi viszont csak a P11 Prón tudja a 3.1-es USB szabványt, a P11 USB 2.0 interfésze jelentősen hosszabb másolási időt eredményez. 3,5 milliméteres jack dugalj egyik delikvensen sincs.

László Ferenc
László Ferenc

Belsőségek

A hajtóerőt egy 11 nanométeres Snapdragon 662, illetve egy 8 nanométeres Snapdragon 730G chipset biztosítja. Ezek alsó-közép-, illetve középkategóriás chipkészletek, melyek hétköznapi használat során korrekt tempót tesznek lehetővé, de nem árt tudni, hogy a masszív multitasking és a komolyabb grafikájú játékok kisebb-nagyobb lassulásokat eredményezhetnek.

A P11 4-6 GB RAM-mal, illetve 64-128 GB flashmemóriával bír, a sebességtesztekben 40-50 százalékkal jobb eredményeket elérő P11 Prót 6/128-as konfigurációban gyártják.

László Ferenc

A hátoldali főkamera mindkét esetben 13 megapixeles autofókuszos és a Prón egy 5 megapixeles nagylátószögű modul is található. A P11 egyetlen frontkamerája 5 megapixeles, a P11 Pro ezzel szemben két 8 megapixeles egységet vonultat fel, de ezek mindegyike fixfókuszos. A fotók és Full HD videók minőségétől nem szabad világmegváltást várni, a szokásos tablet-kategóriás képalkotásra lehet számítani.

A csak wifis, illetve wifi+LTE mobilnetes változatokban készülő tabletek közül a kisebbikben egy 7700-as, a nagyobbikban pedig egy 8600 mAh-s akkumulátor található, és az üzemidők tekintetében is nagyságrendileg hasonló eltérés tapasztalható. Az üzemidőre egyébként nem sok panaszunk lehet, a tableteket elegendő lehet csak 10-12 óra aktív használat után rádugni a 20 W-os vezetékes töltőre.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió, árak

A Tab P11-en és a Tab P11 Prón érződik a törődés, a Lenovo mindkét esetben egy-egy átgondolt terméket helyezett le elénk az asztalra. A minőségérzet nagyon rendben van, szépek a kijelzők, viszont az időtállóság jegyében illett volna modernebb chipeket alkalmazni. Ha a P11 megkapta volna a P11 Pro processzorát, utóbbi pedig egy Snapdragon 865 kategóriás chipsetet vonultatna fel, egyetlen rossz szavunk sem lenne.

A 4/128-as Tab P11 120 ezer forintba kerül, viszonyításképp a 32 GB-os, illetve 128 GB-os iPad rendre 135, illetve 175 ezer forintot kóstál.

A Tab P11 Pro alapára 220 ezer forint, a jobban felszerelt példányokért pedig 250 ezer forintot is elkérhetnek, akkor, amikor az ütősebb hardvert felvonultató Samsung Galaxy Tab S7 már 210 ezer forint magasságában elérhető. Cikkünk írásakor a iPad Air alapmodellje 240 ezer forintba kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!