szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem túl gyakori, hogy őslények maradványaira bukkanjon valaki, de egy amatőr gyűjtőnek mégis sikerült. A felfedezés viszont nem egyetlen teremtményhez kötődik, hanem háromhoz.

A fosszíliák rendkívül értékesek, hiszen ezek alapján rengeteg mindent meg lehet tudni a régi idők élőlényeiről. Ilyen megkövült maradványok még napjainkban is viszonylag gyakran kerülnek elő, de az, ami Németországban történt, még a szokásosnál is ritkább: egy amatőr gyűjtő olyan nyomokra bukkant, melyek három, évmilliókkal korábban élt őslények csatájára utal.

A fosszíliák egy ősi rákfélét (Proeryon), egy tintahalat (Passaloteuthis laevigata) és egy másik, nagyobb ragadozót, egy cápafélét (Hybodus hauffianus) ábrázolnak. A maradványok teljesen elkülönülnek egymástól, így mindegyik vizsgálható. A BGR cikke szerint a teremtmények egymást falták fel, a leletekből legalábbis ezt, illetve az utána következő a pillanatot lehet kiolvasni.

A kutatók az addig összegyűjtött információk már felállítottak egy lehetséges forgatókönyvet: a tintahal fel akarta falni a rákot, de egy ősi cápafaj megtámadta és halálos sebet ejtett rajta. A tintahal ezután a tenger fenekére ereszkedett, és ott is pusztult el, a rákkal a szájában. A tudósok grafikája szerint valahogy így zajlott a nagy csata:

Swiss Journal of Palaeontology

A szakértők szerint a felfedezés azért is hangsúlyos, mert a fosszíliák nemcsak magukról az élőlényekről, hanem viselkedésükről és ragadozói viszonyaikról is információt szolgáltatnak. A leletek ráadásul kitűnő állapotban maradtak meg.

A fosszíliákról készült tanulmányt a Swiss Journal of Paleontology című folyóiratban publikálták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!