szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kutatók szerint a SARS-CoV-2 a mai emberek genomjában is változásokat okoz.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Koronavírus-járvány pusztított 20 ezer évvel ezelőtt Kelet-Ázsiában – erre jutott kollégáival az ausztrál nemzeti tudományos intézet (CSIRO) és a Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) kutatója, Kirill Alexandrov.

A mostani pandémiát okozó SARS-CoV-2 is nyomot hagy azoknak a génjein, akik érintkeznek a vírussal. Alexandrov és csapata eredetileg ezeket a nyomokat vizsgálta az 1000 Genom Project, vagyis az emberi génváltozatok legnagyobb nyilvános adatbázisának segítségével.

A csapatunk informatikusai az adatbázisban lefuttatott evolúciós elemzés révén fedeztek fel arra utaló bizonyítékot, hogy a mai kelet-ázsiai emberek őseinek körében egy koronavírus okozta, a Covid–19-hez hasonló betegség pusztított

– mondta az eredményekről a szakember. Alexandrov szerint a mai ember genomja több tízezer évre visszamenőleg őriz evolúciós információkat, amelyek elemzése olyan, mint a fák évgyűrűinek tanulmányozása, ami bepillantást enged a régmúlt természeti viszonyaiba.

Alexandrov, valamint az Arizonai Egyetemnek, a Kaliforniai Egyetem San Franciscó-i campusának és az Adelaide-i Egyetemnek a szakemberei a Current Biology című folyóiratban publikálták az eredményeiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!