szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mac gépekére emlékeztető letisztult felülettel és számos újdonsággal mutatkozott be a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 11. Azonban a fejlesztő el is vett belőle funkciókat, szóval az alábbiakat ne keresse majd, ha frissít az új rendszerre.

Nem egyszerű rendszerfrissítésről van szó: óriási változáson esett át a Windows 10, hogy azután már a nevét is leadja: június végén bemutatta a Microsoft a megújult operációs rendszert, a Windows 11-et. Új felületben gyönyörködhetünk, új funkciókra lelhetünk a rendszerben, amely ráadásul teljesítményben is messze felülmúlja az elődjét. Azonban nem lesz minden meg benne, ami a Windows 10-ben, a Microsoft ugyanis feleslegesnek vélt néhány funkciót és alkalmazást – írja a ZDNet.

A leglényegesebb talán, hogy egyszer s mindenkorra búcsút inthetünk az Internet Explorernek, immár csak a Microsoft Edge-dzsel böngészhetünk, viszont azért abban megtalálható marad a beépített IE mód. Az S Mode szolgáltatást, amelyik korlátozza a felhasználókat, hogy a Microsoft áruházán kívülről telepítsenek alkalmazásokat, emellett sok Windows adminisztrációs eszközt is blokkol, csak a Windows 11 Home kiadásnál lehet majd elérni. A Siri és az Alexa nagy riválisa, a Cortana hangvezérelt asszisztens sem lesz már része az „első indítási élménynek", és az ikonját se keressük a Tálcán.

Még ennél is meglepőbb az egykori Windows-demó sztár, a Timeline (idővonal) funkció eltávolítása. Az idővonal még az operációs rendszer 2018-as nagy tavaszi frissítésének részeként érkezett: könnyebbé tette a keresést. Ráadásul nemcsak a számítógépen végzett keresések eredményéből tanult, hanem az iPhone-on és az androidos eszközökön végzett kereséseket is figyelembe vette, feltéve, ha a felhasználó a számítógépén és a mobileszközén is az Edge böngészőt használta. A Microsoft fejlesztői dokumentációjával kapcsolatos támogatási megjegyzés szerint a Microsoft-fiókkal bejelentkező Windows 10-et használók 2021 júliusától már nem tudnak új tevékenységeket feltölteni az idővonalra. A Windows 11-gyel ez a funkció teljesen megszűnik.

A Skype helyett immár a rengeteg funkcióval felruházott Microsoft Teams szolgáltatást kínálják az egyéni és a vállalati felhasználók számára egyaránt. A Teams a Tálcára kerül, innen indíthatunk majd hívásokat a segítségével. Az élő csempéket a reményei szerint jobb képességű widgetekkel váltja majd fel a Microsoft. Az új Start menüvel már nem lehet létrehozni alkalmazások névvel ellátott mappáit és csoportjait, és az Emberek ikont se keressük majd a Tálcán. Arra se lesz már mód, hogy tetszésünk szerinti helyre, pozícióba mozgassuk el a Tálcát. A közel két évtizedes múltra visszatekintő Tablet Mode is végleg eltűnik a Windows 11 rendszerből. Az olyan eszközök esetében, mint a Surface Pro, amelyeknek levehető billentyűzete van, a Microsoft új funkciókat fog kínálni.

Végül egy sor olyan alkalmazás, amely immár a Windows 10 része, nem lesz telepítve az új eszközökre. Ilyen például a 3D Viewer, a OneNote for Windows 10, a Paint 3D és a már említett Skype. Ezeket az alkalmazásokat azonban a frissítés során nem távolítják el, és továbbra is letölthetők a Microsoft Store-ból. A Wallet alkalmazástól azonban végleg búcsút vehetünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!