szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy sor trópusi betegségeket hordozni képes szúnyogfajt azonosítottak már Magyarországon. A számuk növekedésével nő a kockázata a trópusi betegségek megjelenésének is. További terjedésüknek biológiai gyérítéssel és integrált szúnyogirtási módszerrel lehet gátat szabni Kemenesi Gábor virológus szerint.

Ázsiai tigrisszúnyog, koreai szúnyog, a japán bozótszúnyog - ezek, a trópusi betegségeket is terjeszteni képes szúnyogok már biztosan jelen vannak Magyarországon – mondta a Portfoliónak Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa.

A kutató szerint a klímaváltozás hatása is kedvez a jelenlétüknek, tömeges előfordulásukkal pedig megnő a kockázata annak, hogy olyan betegségeket terjesszenek nálunk is, mint a Zika vagy a Dengue-láz. Példaként említette Olaszországot, ahol már többször is megjelent a súlyos izületi panaszokat okozó chikungunya-láz, igaz, járvány még nem alakult ki.

A virológus szerint ezek a szúnyogok elsősorban a városi térségeket kedvelik, ahol a ház körül tenyésznek a kintfelejtett talicskákban, csatornákban, edényekben, gumiabroncsokban összegyűlt esővízben, és nem csak este, hanem egész nap aktívak.

Érdemes ezeket az összegyűlt vizeket kiönteni, az esővíztároló hordókra pedig szúnyoghálót tenni.

A kutatók már létrehoztak egy weboldalt is, ahol bárki jelezheti, ha inváziós szúnyoggal találkozik Magyarországon. A kérdéses fajok jellemzően kontrasztos, fekete-fehér csíkozásúak, de a szakértők fénykép alapján is segítenek beazonosítani őket, illetve magyar nyelven is rendelkezésre áll a Mosquito Alert telefonos applikáció.

Új weboldalt indítottak a magyar kutatók a szúnyogok miatt, ön is segítheti a munkájukat

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont kutatóinak közreműködésével Szúnyogmonitor néven új weboldalt hoztak létre azzal a céllal, hogy a lakosság bevonásával feltérképezzék az emberre veszélyes kórokozókat, vírusokat is terjesztő, invazív csípőszúnyogfajok hazai terjedését. A közösségi tudomány (citizen science) jegyében létrehozott, lakossági megfigyelésekre épülő weboldal április elsején kezdte meg működését.

A kutató szerint a szúnyogok terjedése lassú folyamat, és a cél, hogy a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk a számukat, ami viszont csak integrált szúnyogirtási módszerrel működik, aminek egyik alapja a biológiai gyérítés, de szerepet kap benne a földrajzi felderítés, a szúnyogok vizsgálata, a lakosság tájékoztatása és mozgósítása is.

Kemenesi: A szúnyogok légi kémiai gyérítése káros az ökoszisztémára

A légi permetezés csupán időleges megoldást nyújt és a felnőtt szúnyogok számát nem csökkenti érdemben - írta a virológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!