szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Űrállomás fedélzetén dolgozó Christina Koch elsőként alkalmazta a genetikai ollót a világűrben.

A CRISPR/Cas9 genetikai olló alkalmazásáról az elmúlt években sokat lehetett már hallani, legutóbb épp azt, hogy miként lehetne az eddigieknél sokkal hatékonyabban alkalmazni a technológiát. A kísérletek azonban eddig csak a Földre korlátozódtak, ám a tudósok máshol is próbálgatják már a módszert.

A Plos One című tudományos lapban megjelent publikáció szerint Nemzetközi Űrállomás fedélzetén dolgozó Christina Koch volt az első, aki a genetikai ollót a világűrben használta. A kísérletben arra voltak kíváncsiak a tudósok, hogy a metódussal roncsolt DNS képes-e regenerálódni a mikrogravitációs környezetben.

A kísérlet során Koch egy élesztősejt-kultúrában található DNS-t roncsolt még 2019 májusában, az erről készült tanulmányt azonban csak most tették közzé. Ezek szerint a kísérlet sikeres volt, vagyis a világűrben is lehetséges a génszerkesztés alkalmazása.

NASA / Sebastian Kraves

Mindez azt jelenti, hogy a jövőben az erre épülő kutatásokkal biztonságosabbá tehetők az űrutazások, az űrhajósokat érő sugárzás pedig kevésbé lesz káros hatással rájuk. Ezzel pedig nemcsak a marsi, de a Marson túli utazás is közelebb kerülhet a valósághoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!