Pavló Péter
Pavló Péter
Tetszett a cikk?

Az MSI két év után frissítette a GP-sorozatát, melynek legújabb notebookjával egy nagyon sok szempontból felfrissített készüléket vehettünk a kezünkbe. Bár az eszköz nem a filléres számítógépek közé sorolható, teljesítménye alapján még így sem nevezhető túlárazottnak.

Amikor az ember egy 600+ ezer forintos összeget lát egy notebook árcéduláján, jó eséllyel nem az jut először eszébe, hogy milyen jó ár-érték arányú számítógépet lát. Kivételek azonban mindig vannak, és az MSI év elején bemutatott eszköze, a GP66 Leopard pontosan ebbe a szűk kategóriába tartozik. A válasz a miértre persze a motorháztető alatt keresendő.

Update completed

Évek óta gyárt már kifejezetten játékosoknak szánt laptopokat a tajvani MSI. A sorozatban a GL és a GF jelzés jelenti a belépő szintet, a GP-vel a középkategóriára lőnek, míg a GE és a GT az abszolút csúcskategóriához tartoznak. (2020-ban a GL65-öt volt szerencsénk kipróbálni.) A vállalat két évvel ezelőtt frissítette utoljára a GP-sorozathoz tartozó laptopok dizájnját, így időszerű volt, hogy valamilyen új megjelenéssel rukkoljon elő.

Az MSI nem is feledkezett meg erről, és a januári Las Vegas-i CES technológiai shown már egy újragondolt GP66-ról rántott le a leplet. Az eszköz nagyon sokat változott a GP65-höz képest, szinte és ez nemcsak a külső megjelenést, hanem a belső elrendezést is érinti. Ennek köszönhetően a korábbinál egy kevésbé hivalkodó gamer laptopot adott ki a keze közül a vállalat, így talán már akkor se néz senki furcsán, ha az ember egy üzleti megbeszélésen veszi elő a masinát.

hvg.hu

A laptop külső borítása többnyire műanyag, ami 600 ezer forintért cserébe furcsának tűnhet. De a szerkezet még így is 2,4 kilogrammot nyom, és akkor még a vaskos töltőről nem is beszéltünk.

A monitor külső burkolatáról lekerültek a bordák, amelyekkel a GP65-öt még felszerelte az MSI, illetve további apró változás, hogy a cég logója pirosról feketére/szürkére változott.

hvg.hu

A billentyűzet továbbra is RGB háttérvilágítással bír. Hogy ezt milyen módon és ritmusban teszi, azt a funkcióbillentyűk segítségével állíthatjuk be. Újdonság, hogy az előző generációhoz képest már eltűnt róla a numerikus billentyűzet. Saját tapasztalatunk szerint ennek hozománya az, hogy kényelmesebb gépelni az eszközön, és sokkal kevesebbszer üt mellé az ember egy-egy karakternek.

hvg.hu

A laptop alja továbbra is nyitott, amire az extrém teljesítmény miatti hűtésre van szükség.

Kiosztás

Ahogy írtuk, az MSI komoly ráncfelvarrást hajtott végre a GP-szérián, ami nemcsak a formavilágot érintette, hanem a portok kiosztását is.

Piros pont a gyártónak, amiért a legfontosabb csatlakozókat a laptop oldaláról a hátuljára rakta el, vizuálisan mindenképp jól jön ki a lépés, amikor több kábel is be van dugva. Az átrendezésnek köszönhetően mostantól a monitor mögötti/alatti részen találhatjuk meg az Ethernet-csatlakozót, egy, a kijelzők támogatására is alkalmas USB-C portot, a HDMI- és a töltőaljzatot is. Ez utóbbi kapcsán egy újabb piros pontot kaphat a tajvani gyártó, ugyanis egy egyedi fejlesztésű, mindkét irányból bedugható csatlakozót készítettek a porthoz.

hvg.hu
hvg.hu

A laptopon ezen kívül nincs túl sok port: a jobb oldalra két USB-aljzat, a balra pedig még egy USB, valamint egy 3,5mm-es jack-csatlakozó került.

hvg.hu
hvg.hu

A gép mindkét oldalán további nyílásokat találni, ezeken keresztül tud távozni a hő, míg a hangszórók szintén a gép két oldalára kerültek.

hvg.hu

Belső

A nálunk teszten járt GP66 Leopardban az Intel 10. generációs i7-es processzora dolgozott, ami mellé 16 GB RAM-ot pakoltak az összeszerelésnél. Tárhelyből természetesen SSD-t kapott, abból is 512 GB-ot. Ez így már összességében elegendő ahhoz, hogy az eszközt ne csak játékra, hanem például videók szerkesztésére is használhassuk.

És akkor itt kell szót ejtenünk arról, amit a cikk elején már említettünk, vagyis, hogy miért beszélhetünk jó ár-érték arányú gépről a 620 ezer forintos eszköz esetében. A helyzet ugyanis az, hogy az MSI egy videokártyát is szerelt a laptopba, méghozzá a 8 GB GDDR6 típusú RAM-mal ellátott NVIDIA GeForce RTX 3070-est. Hála a kriptoőrületnek, a kártya ára jelenleg 450 ezer forintnál kezdődik a piacon, vagyis ha ezt vesszük alapul, akkor ezt kivéve a konfigurációból egy nagyjából 170 ezer forintos számítógépről beszélhetünk, ami egy 10. generációs Intel processzorral felszerelt készüléknél nem tűnik egy elszállt árnak.

Hogy mennyivel nyújt nagyobb teljesítményt az RTX-nek köszönhetően a laptop grafikus téren, azt jól mutatja az a két eredmény, amit a Geekbench 5 lefuttatása után kaptunk. A processzor saját GPU-jával 9840 pontot ért el a laptop, míg a grafikus kártyának köszönhetően 14711-et.

hvg.hu

A gyakorlatban ez a különbség azt jelentette, hogy az eszköz sokkal kevésbé akadt meg a 4K-s videók szerkesztésénél, mint azt egyébként a 16 GB RAM miatt várni lehetett volna. Az exportálás viszonylag gyorsan ment: egy félórányi 4K-s anyaggal átlagosan 20 perc alatt végzett, attól függően, hogy mennyi speciális effektet dobtunk a képekre.

A YouTube-videók lejátszásával viszont nem volt gondja, a 4 és 8K-s videók is zökkenőmentesen futottak. Persze ilyenkor azért nem árt a közelben tartani a töltőt, mert a 65 Wh akkumulátor sem bírja sokáig, ha pörögnek a ventilátorok. És ha már akkumulátor: 0-ról 100 százalékra körülbelül 2 óra 15 perc alatt töltődött fel, így ezt is érdemes számításba venni, ha valaki ilyen jellegű munkát szeretne végezni menet közben.

hvg.hu

A megjelenítésről egyébként egy 15,6 hüvelykes FullHD felbontású monitor gondoskodik, ami 144 Hz-es képfrissítési rátával bír.

Összegzés

+: szofisztikált dizájn, videokártya, jó ár-érték arány, jó a csatlakozók elrendezése.

: nagy súly, hangos ventilátorok, nagy töltő.

Tapasztalataink szerint az MSI rendkívül jól eltalálta a GP66 Leopardot – pontosan ott és annyit változtattak rajta, amennyire és ahol épp szükség volt erre. Bár elvileg gamer laptopról beszélünk, senki sem fog furcsán nézni az emberre, ha egy tárgyalás közben csapja fel az illető az RGB-színekben pompázó billentyűzettel ellátott laptopot. (Pro tipp: azért ne ilyenkor csillogtassuk meg a klaviatúra képességeit.)

Felszereltségét tekintve szintén nem lehet panasz az eszközre, ugyanakkor egy kicsit halkabb ventilátort azért el tudnánk képzelni hozzá. Tény, hogy az ember nem biztos, hogy szívesen kiad a kezéből 620 ezer forintot egy számítógépért, ám ebben az esetben ez egyáltalán nem nevezhető ablakon kidobott pénznek.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!