szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormány elfogadott egy 99 millió dolláros űripar fejlesztési programot, a magyar űrhajós kiválasztása elkezdődik.

Legkésőbb 2025-ben ismét lesz magyar űrhajós – jelentette be pénteken a Facebookon egy videóban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Elmondta, az űrhajós amerikai együttműködéssel fog eljutni a Nemzetközi Űrállomásra, az amerikai modulra, ahol magyar fejlesztésű eszközökkel folytathat kísérleteket.

Több mint másfél évvel ezelőtt azt jelentette be Szijjártó, hogy 2024-ben magyar űrhajóst kívánnak küldeni az űrbe. Az igazi különbség azonban a korábbi és a mostani bejelentés között azonban az, hogy a magyar űrhajós kiképzését és a Nemzetközi Űrállomásra történő felküldését akkor az orosz Roszkoszmosszal együttműködésben tervezték.

Öt éven belül új magyar űrhajóst akar a kormány

Szijjártó bemondta az új célt.

Szijjártó a péntek délután megjelent videóban méltatta az eddigi Oroszországgal folytatott partnerséget, de hozzátette most lehetőség lesz arra is, hogy a NASA egyik amerikai stratégiai partnerével együttműködjenek. A partnerről annyit árult el, arra szakosodott, hogy műszereket, fejlesztéseket űrkörülmények között tesztelnek.

Azt is bejelentette, hogy a kormány egy 99 millió dolláros (csaknem 30 milliárd forintos) űripar fejlesztési programot fogadott el, amelyben magyar űripari vállalatok, valamint több magyar egyetem tudományos kutatócsoportja működik együtt. Ennek keretében menne magyar kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra, akinek a kiválasztása most el fog kezdődni. Azt kiemelte:

nem űrturista fog menni az űrbe, hanem nemzeti kutatóűrhajós.

A magyar fejlesztésű eszközökről Szijjártó elmondta, a telekommunikációs, földmegfigyelési, sugárzásmérő berendezéseket az űripar-fejlesztési programban együttműködő belföldi vállalatok és egyetemek alkotják meg. A résztvevők a miniszter szerint jelentős tudást és tapasztalatot halmoztak föl, a magyar űripar ennek ellenére mostanáig méltatlanul kevés figyelmet kapott.

Szijjártó Péter szerint azért is indokolt ezen változtatni, mert a magyar gazdaság sikeréhez meg kell erősíteni a magas hozzáadott értéket előállító iparágakat, különösen azokat, amelyeknek már van jelentős belföldi tevékenységük.

Nem határ a csillagos ég - Orbánék a szokásosnál is nagyobbat álmodtak

Csillagászati költségek, bonyolult kiválasztási és kiképzési procedúra, kétes megtérülés - számos kérdést vet fel Szijjártó Péter bejelentése, amely szerint 5 éven belül újra magyart küldünk a világűrbe. A másik oldalon azonban ott a presztízsértékű siker lehetősége. És azért ez sem mellékes.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Daczi Dóra Gazdaság

„Oda akarunk visszatérni, ahol egyszer már voltunk” – magyar űrhajóst remél az űrbiztos?

Deklasszált szektor a magyar űrkutatás, melynek most Oroszország és az Európai Unió között lavírozva kellene utat törnie a nagyhatalmak projektjei között, és így a világűr felé – állítja Ferencz Orsolya frissen kinevezett miniszteri biztos. A laikusok azt hiszik, a hazai űrkutatás legfeljebb egy pesti vicc tárgya lehetne, ám valójában óriási gazdasági potenciál rejtőzik az eddig aprópénzből működő területen.

Nyusztay Máté Tech

Nem határ a csillagos ég - Orbánék a szokásosnál is nagyobbat álmodtak

Csillagászati költségek, bonyolult kiválasztási és kiképzési procedúra, kétes megtérülés - számos kérdést vet fel Szijjártó Péter bejelentése, amely szerint 5 éven belül újra magyart küldünk a világűrbe. A másik oldalon azonban ott a presztízsértékű siker lehetősége. És azért ez sem mellékes.