szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok figyelme egyre inkább az új, és sok megbetegedést okozó delta (vagyis az Indiából indult koronavírus-)variánsra helyeződik át. Brit kutatók bele is vágnak egy veszélyesnek tűnő, de biztonságos körülmények közt zajló kísérletbe.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ma már egyre inkább a deltának nevezett koronavírus-mutációról szólnak a hírek, hiszen sok országban ez a variáns okozza a megbetegedések nagy százalékát. A magyar virológusok úgy tartják, hogy ez a változat nálunk is újabb, nagyobb járványhullámot fog okozni. Abban ugyanakkor eltérőek a nyilatkozatok, hogy a fertőzések felfutása pontosan mikortól várható. (A hétköznaponként kiadott járványszámokban ettől függetlenül már érezhető egyfajta növekedés.)

A helyzet a nálunk távolabb eső területeken is hasonló, a fordulat pedig a tudományos életet is egyre jobban foglalkoztatja. A kutatók persze nem csak az emelkedő betegszám miatt figyelik az eseményeket. Azért is, mert azt továbbra sem igazán tudni, pontosan milyen hatást képes kiváltani az Indiából indult mutáció, és milyen gyógymódok működnek ellene.

Egy londoni székhelyű tudóscsapat, a hVivo laboratórium néhány munkatársa már elkezdett kutatni a válaszok után, és ehhez egy rendhagyó kísérletbe is belevágnak: a The Wall Street Journal szerint ellenőrzött körülmények között fognak megfertőzni önkénteseket a delta mutációval. Hasonló vizsgálat az első koronavírus-változat terjedésekor is zajlott, melyet ugyancsak a hVivo kezdeményezésére végeztek.

„A delta csökkentette az első vírus jelentőségét” – érzékeltette a helyzet súlyát és a vizsgálatok fontosságát Garth Rapeport vírusszakértő, aki szintén részt vesz a kutatásban. A szakértő azt is megosztotta, hogy a SARS-CoV-2 eredeti változatának felfutásakor mintegy 40 önkéntessel keresték a kórokozó „trükkjét”, hogy a begyűjtött, és igen értékes adatokkal a vakcinafejlesztést is segítsék. A mostani vizsgálat fontossága sem kisebb.

Az önkénteseket természetesen nem a világban terjedő (eredeti) változattal fertőzik meg, hanem a kórokozó egy tükörképével, ami az ilyen kísérletekhez is alkalmas. A pácienseket pedig a vizsgálat egész ideje alatt magasan képzett orvosok figyelik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!