Kidolgoztak egy módszert: wifi-jelek alapján meg lehet mondani, hány ember van a szobában
A Mostofi Lab évek óta kutat egy olyan megoldás után, ami az egyszerű wifis eszközöket egyfajta kalkulátorrá alakítja. Nem megfigyelésről van szó, illetve nem olyanról. A technika a járványok idején is hasznos lehet.
hvg.hu
Több szolgáltatás, illetve mérési módszer is rendelkezésére áll az események szervezőinek, hogy megállapítsák: hányan vették részt az adott előadáson, hányan tartózkodhatnak egy adott helyiségben. Ehhez különféle készülékeket is felhasználnak, habár ezeket előtte mindenképp el kell helyezni, hogy a mérésre sor kerüljön. A beüzemelés pedig nem mindig egyszerű.
Ebből a nem kis problémából indult ki 2015-ben Yasamin Mostofi. A Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem kutatója később rájött, hogy a vezeték nélküli hálózatok is alkalmasak lehetnek erre a feladatra, de az akkori próbálkozások nem hoztak sikert. A szakértő és társai idén azonban – néhány matematikai modellt is segítségül hívva – megoldották a rejtélyt, és megszületett a technika.
A Gizmodo szerint Mostofiék ugyanúgy egyszerű wifi-eszközöket használnak arra, hogy becslést készítsenek a teremben lévők számáról, de a folyamatba a jelenlévők is besegítenek: azzal ugyanis, hogy önkéntelenül mocorognak, változást idéznek elő a wifi-jel folyamatosságában, melyből – a már említett matematikai modellel – ki lehet köveztetni, hányan vannak jelen.
A kutatók ehhez tucatnyi kísérletet végeztek, négy különböző környezetben, de legfeljebb 10 fős csoportokat bevonva. Mostofi állítása szerint a mérések az esetek 96,3 százalékában elég pontosak voltak, vagy ha tévedtek is, az a valós értéktől csak alig tért el. A számítás akkor is működött, amikor a jelnek falakon kellett áthaladnia, igaz, a pontosság ekkor 90 százalékosra csökkent.
A wifi-jelből gyűjtött információk, illetve az így készülő számítás arra is jó lehet a kutatók szerint, hogy becslést készítsenek a túlzsúfolt helyekről – és ahol ez szükséges, beavatkozzanak. A módszer így végső soron egy járvány elleni védekezéshez is felhasználható. Ilyen helyzetben ugyanis különösen előnyös, ha kevés ember érintkezik, ahogy azt napjaink helyzete is mutatja.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.