szerző:
Tetszett a cikk?

Ha túl kicsi az iPhone 13 mini, illetve, ha túl nagy és/vagy túl drága az iPhone 13 Pro Max, akkor érdemes szemügyre venni az idei almás mobilos kvartett két középső modelljét. Segítünk a testvérek közötti választásban.

Az iPhone 13 mini azoknak készült, akik a lehető legkisebb méretben szeretnének használni egy lényegében kompromisszumoktól mentes csúcskategóriás okostelefont, a termékskála másik végén található iPhone 13 Pro Max pedig azoknak való, akiket a leghatalmasabb, legnagyobb tudású és legdrágább mobilok hoznak lázba.

Erről a végleteket jelentő két készülékről nemrégiben részletes tesztben számoltunk be, most pedig a kettejük közé ékelődő iPhone 13 és iPhone 13 Pro következik a sorban. Megnéztük, hogy hogyan teljesítenek a gyakorlatban, hogyan viszonyulnak egymáshoz ezek az arany középutas készülékek.

iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
László Ferenc

Méretkérdés

Amennyiben járt már a kezünkben iPhone 12 és iPhone 12 Pro, akkor nagyjából képben vagyunk idei utódjaik méretével. A hosszúság és a szélesség nem változott, viszont a nagyobb akkumulátor miatt 0,3 milliméterrel nőtt a vastagság, ezenkívül pedig a tömeg is gyarapodott néhány grammal, de ezeket az eltéréseket a hétköznapi használat során nem igazán lehet észrevenni.

Mindkét telefon körülbelül akkora, mint a nagy rivális Samsung idei legkisebb csúcsmobilja, a némileg nagyobb kijelzővel szerelt Galaxy S21.

László Ferenc

Míg az iPhone 13 matt alumínium kerettel, addig az iPhone 13 Pro fényes rozsdamentes acél kerettel bír. Előbbi készülék esetében a hátlap fényes és ily módon könnyen gyűjti az ujjlenyomatokat, utóbbin pedig matt és ily módon kevésbé érzékeny a szennyeződésekre. Érdekesség, hogy a kamerasziget alaplapja esetén fordított a helyzet matt-fényes viszonylatban.

A minőségérzet mindkét esetben kiválónak mondható, a normál 13-ast nem érezni olcsóbb kivitelűnek. A SIM-tálca a Prón kicsit feljebb helyezkedik el, és a többi idei iPhone-hoz hasonlóan itt is dupla eSIM támogatást kapunk, illetve maradt a jó öreg Lightning csatlakozó aljzat, valamint a remek sztereó kihangosítás és az IP68-as vízállóság.

László Ferenc

Képmegjelenítés

A kijelzőbe fentről belógó szenzorsziget sajnos velünk maradt, és bár kicsit kisebb lett, továbbra is belerondít a vizuális élménybe. Az 5,4 és 6,7 colos testvérmodellek közé belőtt 6,1 colos képátló és a kiváló kontrasztú OLED technológia változatlan maradt, a fényerő viszont megnőtt, így erős napsütésben az eddigieknél kicsit jobban látható a kijelző tartalma.

Az iPhone 13 fényereje 625-ről 800 nitre, az iPhone 13 Próé pedig 800-ról kereken 1000 nitre nőtt, vagyis e tekintetben a drágább modell tavalyhoz hasonlóan továbbra is előnyt élvez. Az adaptív 120 Hz-es frissítés csak a Prón érhető el, ami miatt a felhasználói élmény ezen a modellen kicsit jobb, a szkrollozás (és bármilyen más animáció) finomabb.

Nem mondanánk, hogy a 60 Hz-es régi technikával 2021-ben már lehetetlen együtt élni, de ha egymás mellé tesszük a telefonokat, akkor egyértelműen a Prón kellemesebb a vizuális élmény.

iPhone 13
László Ferenc
iPhone 13 Pro
László Ferenc

Képalkotás

Tavaly még csak a legdrágább iPhone 12 Pro főkamerájában volt szenzormozgatásos képstabilizátor, idén viszont már az összes új iPhone-ban ilyen egység rejtőzik. A 12 megapixeles felbontás változatlan maradt, ám mivel nőtt a szenzor mérete, kicsit jobb lett a képminőség, de ez leginkább csak rossz fényviszonyok mellett érhető tetten.

A 13 Pro főkamerája kicsit jobb objektívet és némileg nagyobb pixelméretet vonultat fel, de a képminőségbeli eltérés nem jelentős.

László Ferenc
László Ferenc

A 13 nagylátószögű modulja egyszerűen csak át lett emelve az elődből, a 13 Próba viszont egy immár autofókuszos és remek makró módos egység került, mellyel akár ilyen szuperközeli felvételek is készíthetők:

László Ferenc

A 13 Pro aduásza a 13-ról hiányzó telefotó kamera. Tavalyhoz képest előrelépést jelent a 2x-es helyett 3x-os optikai zoom, bár ez még mindig nem a riválisok periszkóp kameráinak 5-10x-es szintje.

Nagylátószög
László Ferenc
Főkamera
László Ferenc
3x-os optikai zoom
László Ferenc

A filmszerű mód és a fotógrafikus stílusok az összes új modellen elérhetők, ProRAW és ProRes támogatást viszont csak a két drágább telefonon élvezhetünk.

Belsőségek

Szupergyors. Ezzel az esetünkben egyáltalán nem túlzó jelzővel illethető az iPhone 13 és iPhone 13 Pro, melyeket semmilyen felhasználási móddal nem lehet két vállra fektetni. CPU-fronton 10-15 százalékos, GPU-fronton viszont akár 50 százalékos előrelépést is tapasztalhatunk tavalyhoz képest, bár utóbbi fejlődéshez a négy helyett öt grafikusgyorsítós Próra kell lecsapnunk.

A kicsit erősebb A15 Bionic chipset miatt a 13 Pro némileg időtállóbbnak tűnik, csakúgy mint a 4 helyett 6 GB RAM miatt. Az alapmodell tárhelyét idénre megduplázták, így 128, 256 és 512 GB-os változatok érhetők el a kínálatban, a Pro pedig ezeken kívül egy 1 TB-os új csúcskivitelben is megvásárolható. Kell is a sok memória, mert például a 128 GB-os Próval 4K helyett csak Full HD-ban készíthetők ProRes videók. Memóriabővítési lehetőség nincs.

László Ferenc

Az akkumulátor kapacitása 10-15 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, ami a hatékonyabb működésű hardverrel megspékelve érezhetően hosszabb, még masszív nyüstölés mellett is 1 napos üzemidővel kecsegtet. A Próban hajszálnyival kisebb a telep, de üzemidőben nem igazán tapasztalható eltérés a két mobil között.

Töltőfej továbbra sincs a dobozban, a 8 ezer forintos 20 W-os töltővel körülbelül 1 óra 45 perc alatt oldható meg egy komplett töltés. Ez bántóan lassúnak mondható, főleg annak ismeretében, hogy akad már olyan középkategóriás androidos rivális, mely alig több mint negyedóra alatt teljesen feltölthető. És bizony a 15 W-os vezeték nélküli töltés is alaposan túlhaladott tétel.

László Ferenc

Konklúzió

Azonos méret mellett az iPhone 13 Pro jobb kijelzőt és chipsetet, több memóriát és komolyabb kameraszettet vonultat fel, természetesen drágábban. Míg az iPhone 13 kiviteltől függően 335-463 ezer forintba kerül, addig az iPhone 13 Próért 425-641 ezer forintot kérnek el.

Viszonyításképp, a 8/128 GB-os Samsung Galaxy S21-et cikkünk írásakor 280 ezer forintos áron jegyzik.

[Mennyibe kerülnek az új iPhone-ok? Mutatjuk a hivatalos magyar árakat]

Az iPhone 12-ről iPhone 13-ra történő váltásnak nem túl sok értelmét látjuk, mert a két generáció között kevés a lényegi változás, ezzel szemben a 12 Próról 13 Próra történő váltásban több a ráció. Házon belüli alternatíva lehet a kifutó iPhone 12, mely jelenleg 290-350 ezer forint kifizetését követően vihető haza.

iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!