szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy a Marson dolgozó roverek biztonságos úton haladjanak tovább, a tudósok különféle számításokat végeznek. Ez azonban rendkívül időigényes munka, amit egyszerűbben is meg lehetne oldani. Ehhez kéri az amerikai űrhivatal civilek segítségét.

A NASA ezekben a percekben is aktívan kutatja a Mars felszínét az oda küldött Perseverance segítségével. A termetes eszköz persze nem úgy kanyarog a vörös bolygó buckái között: a tudósok nagyon pontos számításokat végeznek és útvonalakat terveznek, hogy a rover biztonságban közlekedhessen. Ez a munka azonban lassú, mert a számításokat a szerkezet által küldött tömérdek képi anyag áttekintése után lehet csak elvégezni.

Ezért is kezdett a NASA egy új módszer kikísérletezésébe, amit AI4Marsnak neveztek el. A projekt nem teljesen új, ugyanis már a Curiosity landolásakor is létezett, de kissé megfeledkeztek róla. A program lényege, hogy a NASA egy olyan mesterségesintelligencia-alapú rendszert szeretne létrehozni, ami a jövőbeni Mars-missziókhoz is jól jöhet. És nem mellesleg levesz némi terhet a mérnökök válláról. Ennél is érdekesebb viszont, hogy a munkába civilek is becsatlakozhatnak, mégpedig azzal, hogy a Marsról átküldött képeken megkeresik a tudományos szempontból érdekes jellemzőket – írta a SciTechDaily.

A konkrét munka geológiai jellegű, de semmilyen végzettséget vagy tapasztalatot nem igényel. Angolul, németül vagy franciául viszont muszáj tudni, mert a Zooniverse oldalán található felület is ilyen nyelveken működik – ahogy a rajta lévő feliratok és címkék is, melyek a marsi táj megjelöléséhez kellenek. A leendő munkatársak tehát ezekkel dolgoznak, illetve a már említett marsi fotókkal. A felcímkézett területeket a NASA mérnökei újból elemzik, így az önkéntesek egyfajta szűrőt játszanak: igyekeznek olyan geológiai formákat (köveket, mélyedéseket, dombokat) beazonosítani, amik valamiért érdekesnek vagy veszélyesnek tűnnek, és a tudósoknak mindenképp látniuk kell azokat.

A program oldala tanító móddal is rendelkezik, emellett videókon, grafikákon látható, mit is kell pontosan csinálni. A kisebb felfedezésekről fórumbejegyzések is készítők, amikben a közösség többi tagjával lehet megvitatni, pontosan mire bukkant az egyén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!