200 km messziről, 60 mp alatt megcsinált egy agyműtétet egy robot 5G-n
Különleges beavatkozást végeztek el az orvosok Pekingben, pedig a beteg ott sem volt.
hvg.hu
A műszer neve Remebot, és agyakat műt. Ha kell, messziről. Az orvosok november 4-én végeztek el segítségével egy agysebészeti beavatkozást – adta hírül a CGTN. Míg az operátorok a pekingi Tiantan Puhua idegsebészeti kórházban voltak, a beteg a közel 200 km-re lévő város, Csangcsiakou kórházában tartózkodott.
A Parkinson-kórban szenvedő páciensen mély agyi stimulációt (deep brain stimulation, DBS) végeztek. Ez a fajta műtét a mozgászavarral járó betegségek egyik gyakran alkalmazott kezelési lehetősége.
A csangcsiakoui kórházból 5G hálózaton kapták a valós idejű képet a pekingi orvosok, így követhették nyomon a beteg egészségügyi értékeit, illetve irányíthatták a robotot. Ez másfajta hálózaton lényegében lehetetlen lett volna: az 5G technológia egyik fontos előnye az alacsony késleltetési idő, amely lehetővé teszi, hogy a helyszíni történések és az orvosok által látott képek ne legyenek elcsúszva egymástól. Éppen emiatt gondolják a szakemberek, hogy az 5G sok más előnye mellett forradalmat hozhat a távorvoslásban.
Miközben Magyarországon és a világ többi részén is a 4G-s mobilnet bevezetésén fáradoznak a szolgáltatók, az iparági kutatás-fejlesztési központokban már javában fejlesztik az 5G-t. És nem, egyáltalán nem az lesz a legfontosabb előnye, hogy gyorsabban jönnek le a filmek az nCore boltból.
Amióta a légitársaságok súlyos tízezreket számolnak fel a poggyászért, az nyer, aki megtanul praktikusan pakolni. Jobb előre felkészülni, hogy amikor tényleg odajutunk, pár perc alatt végezzünk vele, és a helyszűke se okozzon gondot. Íme tíz tipp egy veterán utazótól, hogy indulás előtt és után is flottul menjen minden.