szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Alpha Centauri egy három csillagból álló rendszer, ám a kutatók szerint még bőven van, amit nem tudunk róla. Ezért is indul egy újabb misszió, és közben remélik, hogy horogra akad legalább egy, az élet alapvető feltételeinek megfelelő planéta.

Két éven belül egy újabb jelentős űrkutatási projekt kezdődhet, mely a hozzánk legközelebb eső csillagrendszert igyekszik feltérképezni. A The Guardian szerint a kutatók új bolygókat akarnak találni a rendszerben, olyanokat, amik esetleg lakhatók is. Azaz: ahol elvileg adottak a feltételek az élet körülményeihez.

A küldetés az Alpha Centauri felfedezését célozza, aminek különlegessége, hogy három csillagnak is otthont ad – ezek az Alfa Centauri A, B és C. Ezek egyike egy vörös törpe, melyet Proxima Centaurinak neveznek.

A misszió legfőbb eszköze a jelenleg is épülő Toliman űrtávcső, melyet 2023 környékén bocsáthatnak fel. A műszert elsősorban az Alpha Centauri A és a B felé fogják irányítani a szakemberek.

A cikkben idézik Peter Tuthillt, a Sidney-i Egyetem munkatársát és a projekt vezetőjét, aki szerint az élet nyomait olyan planétákon érdemes kutatni, ahol folyékony állapotban lehet jelen a felszínen lévő víz.

A csapat tagjai korábban már észleltek egy érdekes objektumot az Alfa Centauri A-nál, azt azonban még nem sikerült bizonyítani, hogy valóban bolygóról lenne szó. Tuthill bizakodó és úgy véli, ha égitestet azonosítottak, akkor a környékén lennie kell egy holdnak is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!