szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Merck által gyártott tabletta egy második vizsgálatban sokkal rosszabb eredményeket produkált. A delta variáns lehet az oka.

A vártnál sokkal alacsonyabb hatékonysággal rendelkezik a Merck által gyártott koronavírus elleni gyógyszer, a Molnupiravir – ez derül ki a Nature szerint a készítmény új, már teljes értékű klinikai vizsgálatából.

A Molnupiravir a világ első szájon át szedhető Covid-gyógyszereként lett ismert, és akkor egy kifejezetten hatékony készítménynek tűnt. A szakértők akkor azt mondták: a tabletta legalább 50 százalékkal csökkenti a Covid–19 okozta kórházi kezelés kockázatát. Egy még újabb vizsgálat után azonban rosszabb eredmények érkeztek: a fenti arány 30 százalékra zuhant, amit a kutatók „elég gyengének” neveztek. A Nature rámutat, hogy a monoklonális antitestes kezelések ezzel szemben akár 85 százalékos hatékonysággal csökkenthetik a súlyos betegség kockázatát. Igaz, az ilyen terápiák sokkal költségesebbek, és intravénásan kell beadni őket.

A Nature szerint a Merck gyógyszerét először 762 emberen vizsgálták, idén május és augusztus között. A pácienseknek naponta kétszer 4 tablettát kellett bevenniük, vagy ugyanennyi placebót, attól függően, melyik csoporthoz tartoztak. A kúra az első tünetek megjelenésétől számítva öt napon át tartott. A másik vizsgálatban valamivel kevesebben, 646-an vettek részt, de a kezelés nem változott. A kutatók minden csoport esetében nyomon követték a résztvevőket, és felmérték, hányan kerültek kórházba vagy haltak meg a Covid–19 szövődményei miatt. Az akkori eredmények azt mutatták, hogy az első csoportban a résztvevők kórházba kerülésének vagy halálozásának aránya a felére csökkent, ha placebo helyett Molnupiravirt szedtek. Ezzel szemben a második csoportban már szinte semmi különbség nem mutatkozott a gyógyszert és a placebót kapók állapotában.

Nicholas Kartsonis, a Merck klinikai kutatásért felelős vezetője nem tudott magyarázatot adni az amerikai felügyeletnek (FDA), mi okozta a két vizsgálat közti jelentős eltéréseket. Ugyanakkor a bizottság néhány tagja rámutatott, hogy a koronavírus erősen fertőző delta-változata a vizsgálat első felében még nem vált dominánssá a világban, a második felében viszont igen.

Szerintük ez azt jelentheti, hogy a Molnupiravir nem olyan hatékony a vírus delta nevű változata ellen.

Sankar Swaminathan, a Salt Lake Cityben található Utah Egészségügyi Egyetem fertőző betegségekért felelős osztályvezetője azt is lehetségesnek tartja, hogy a vizsgálati csoportok résztvevői nem azonos minőségű ellátásban részesültek. Swaminathan, aki tagja az FDA tanácsadó bizottságának, a gyógyszer sürgősségi engedélyezése ellen szavazott, mert úgy vélte, hogy a készítmény nem elég biztonságos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!