Már a mesterséges intelligenciával is keresik az újabb koronavírust

Világszerte több mint 400 olyan denevérfaj élhet, melyekben úgynevezett béta-koronavírusok találhatók. Ez a kórokozók egy nagy csoportja, melybe a SARS-CoV (a 2002–2004-es SARS-járványt okozó vírus) és a SARS-CoV-2 (a Covid–19-et okozó vírus) is beletartozik.

  • hvg.hu hvg.hu
Már a mesterséges intelligenciával is keresik az újabb koronavírust

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

A koronavírus-járvány hatására több tudományos projekt is indult arra vonatkozóan, milyen új módszerekkel lehetne felkutatni a hasonló vírusokat, hogy a helyzet ne fajuljon egy újabb pandémiává. A tudósok ehhez a munkához matematikai modellekre is támaszkodnak, de a Georgetown Egyetemnek köszönhetően egy sokkal fejlettebb eszköz is lehet majd a kezükben: a mesterséges intelligencia.

A Washingtonban található felsőoktatási intézmény egy nemzetközi összefogás eredményeként mutatta be, hogyan lehet a gépi algoritmust rávenni, hogy SARS-szerű vírusok, illetve hordozóik után kutasson. A rendszer egy 18 hónapig tartó munka után született meg, és elsősorban arra jó, hogy az úgynevezett béta-koronavírusokat, a kórokozók egy nagy csoportját kutassa. A platform ehhez denevéreket vizsgál, melyek potenciális hordozók lehetnek.

„Ha meg akarjuk találni ezeket a vírusokat, akkor a gazdatestek profilozásával kell kezdenünk” – mondta Colin Carlson, a témában íródott tanulmány szerzője, a Georgetown Egyetem mikrobiológiai és immunológiai tanszékének adjunktusa. Szerinte a mesterséges intelligencia biztosítja azt a lehetőséget, hogy a denevérekre vonatkozó adatokat előrejelzésekké alakítsák. Így pedig arra a kérdésre is választ kaphatnak, hol kell keresni a következő SARS-vírust. (A SARS-CoV a kétezres évek elején okozott számos országra kiterjedő járványt.)

Honnan érkezhet a következő koronavírus? És hogyan tudunk rá felkészülni?

Kemenesi Gábor virológus szerint a természetben 30 ezer olyan koronavírus van, ami a mostani járványt okozóhoz hasonló átugrási képességgel rendelkezik.

Carlson szerint a statisztikai módszerek előnyét nem szabad lebecsülni, ám azokkal sem egyszerű beazonosítani és nyomon követni azokat a vadonban megtalálható vírusokat, amelyek egy napon megfertőzhetik az embert. A statisztika ebben a munkában a rangsorolást segítheti, vagyis, hogy mely vadon élő állatfajokból vegyenek mintát a kutatók. A legújabb számítások azonban azt sugallják, hogy a világban 400 olyan denevérfaj élhet, melyek hordozói lehetnek a béta-koronavírusoknak. Ebbe a csoportba tartoznak többek közt a SARS-CoV (azaz a 2002–2004-es SARS-járványt okozó) és a SARS-CoV-2 (vagyis a Covid–19-hez vezethető) vírusok is.

„Az egyik legfontosabb dolog, ami a tanulmányunkból kiolvasható, egy adatvezérelt, szűkített lista arról, hogy mely denevérfajokat érdemes tovább tanulmányozni” – mondta Daniel Becker, az Oklahomai Egyetem adjunktusa, a kutatócsoport másik tagja.

A szakemberek napjainkban más tudósokkal együtt, a már említett előrejelzések alapján vizsgálnak denevérmintákat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.