szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 'Oumuamua nevű rejtélyes objektum már kívül esik a legfejlettebb űrteleszkópok hatótávolságán, így a tanulmányozása csaknem lehetetlenné vált. Csillagászok egy csoportja azonban úgy véli, másfajta módszerrel közelebbről is meg lehetne nézni.

Az Initiative for Interstellar Studies (I4IS) csapata egy érdekes tanulmányában a Project Lyra nevű küldetés részleteit taglalja, melynek célja, hogy szondát küldjenek az 'Oumuamuához, a Naprendszer első „csillagközi bevándorlójához”. A misszió azonban nem csak költséges, igen hosszú is lenne: ahogy ugyanis az amerikai Forbes rámutatott, a rejtélyes objektum már nagyon messze jár a Földtől.

Ezzel természetesen a csillagászok is tisztában vannak. Már azt is kiszámolták, hogy a misszióhoz használt szonda előreláthatólag 22 évet utazna, többek közt a Föld, a Vénusz és a Jupiter megkerülésével. Erre a bolygók gravitációs segítsége miatt van szükség, így az űrjármű a saját hajtóművén kívül ezt is felhasználhatná, hogy egy hintamanőverrel az 'Oumuamua felé haladjon.

Az 'Oumuamuát a Hawaii Csillagászati Intézet Egyetemének munkatársa fedezte fel 2017 októberében a Pan-STARRS távcső segítségével. Mivel az alakja szokatlanul elnyújtott, azonnal felkeltette a kutatók figyelmét. Egy ideig üstökösként, aztán aszteroidaként hivatkoztak rá, de utóbb kiderült: az objektum egyiknek sem felel meg. Ezek után jöttek az olyan hihetetlennek tűnő elméletek is, amelyek szerint a csillagközi „látogató” talán egy idegen civilizációhoz köthető.

Az 'Oumuamua időközben viszont elhagyta a Naprendszert, így a kutatók nem tudták mélyrehatóan elemezni. Erre pedig a távcsövekkel sincs lehetőség, hiszen az objektum ma már a legfejlettebb eszközök hatótávolságán kívül esik. Ezt a nehézséget orvosolhatná a Lyra-misszió, és a projekt keretében indított szonda. Ehhez természetesen még rengeteg kérdést kell tisztázni, így a küldetés leghamarabb 2028 környékén kezdődhetne. Ha pedig minden rendben menne, a műszer 2050-2054 között érhetné el az 'Oumuamuát.

Korábban más csapatok is javasoltak az 'Oumuamua felé vezető missziókat, ám ezek többsége a Nap körüli Oberth-manőver végrehajtására épült. Ennek lényege, hogy ahogy a szondát a Nap gravitációja magához húzza, a szerkezet beindítja hajtóművét, ami jelentős sebességnövekedést eredményezhet. Ehhez azonban egy hatalmas pajzsra lenne szükség a hő és sugárzása elleni védelemhez. Az I4IS csapatának ötlete egy bolygók körüli manővert ír le, ami szerintük biztonságosabb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!