szerző:
Tetszett a cikk?

Az Oppo az első flexibilis kijelzős készülékével rögtön igen magasra helyezte a lécet: akár kompakt mobilként, akár tabletként is használható. Viszont akad egy komolyabb probléma az újdonsággal.

Az Oppo név sokak számára még ismeretlenül csenghet, hiszen a kínai márka hivatalosan csak tavaly érkezett meg Magyarországra, de maga a márka messze nem új, 2004-ben alapították, és ugyanúgy a kínai BBK Electronics szárnyai alá tartozik, mint a frissebb keltezésű Vivo, OnePlus, Realme és IQOO.

Az Oppo két középkategóriás Reno5 okostelefonnal és három vezeték nélküli fülhallgatóval debütált itt, és most egy gyors kipróbálásra küldött nekünk egy amolyan igazi technológiai erődemonstrációs eszközt. Teszten a Find N.

László Ferenc

Kicsiben nagy

Az Oppo az elmúlt években a kivárás taktikáját követte a hajlítható mobilok piacán, vagyis szépen csöndben megvárta, míg a nagy riválisok szépen sorban piacra dobják első ilyen termékeiket. 2021 végén pedig elérkezettnek látta az időt az első saját flexibilis mobiljának a leleplezésére, ami nem más, mint a mellékelt fotókon is látható Find N.

Bár az alapkoncepció értelemszerűen ismerős, a gyakorlatban mégis nagyon más ez a telefon, mint a Samsung, a Huawei és a Xiaomi hasonszőrű mobiljai. Az Oppo első bálózója alaphelyzetben egy apró kis okostelefon, mely nemcsak méretét, hanem arányait tekintve is jelentősen eltér a riválisaitól.

László Ferenc

Kis túlzással élve a Find N olyan, mint egy iPhone 13 mini, amiből egy laza mozdulattal egy iPad mini varázsolható.

Túl szép, hogy igaz legyen? Nos, hát igen, az igazsághoz hozzátartozik, hogy csukott helyzetben kétszer vastagabb a készülék, mint az iPhone 13 mini, nyitva pedig negyedével kisebb a kijelzője, mint az iPad minijé. Ettől függetlenül korrekt mérnöki teljesítménynek lehetünk tanúi.

Oppo Find N vs. iPhone 13 mini
László Ferenc

Kijelzők, kamerák

Kívül egy, az iPhone 13 minijénél 0,1 collal nagyobb, 5,5 colos AMOLED panelt találunk, amely 18:9 képaránya révén sokkal jobban használható, mint a konkurencia által favorizált szuperhosszúkás kijelzők. Kár, hogy a frissítési ráta csak 60 Hz-es.

A hajlékony belső képernyő viszont már a mai elvárásoknak megfelelően szuperfinom 120 Hz-es élményt biztosít, ráadásul az adaptív technikának köszönhetően nem is fogyaszt sokat. A képminőség kívül-belül nagyon rendben van, és azért külön dicséret jár a gyártónak, hogy a hajlékony kijelző közepén szinte egyáltalán nem látható gyűrődés.

Oppo Find N vs. iPhone 13 mini
László Ferenc

Sőt, csukott állapotban légrés sincs a kijelző két fele között, és annak sincs akadálya, hogy 50–120 fokos tartományban bárhol stabilan nyitva maradjon a készülék. A védőfóliát nem szabad eltávolítani, alatta pedig rekordvékony, mindössze 0,03 milliméteres üvegréteg található.

A 7,1 colos belső AMOLED képmegjelenítő 1000 nites maximális fényereje sem rossz, ennél azonban picit többet tud a konkurencia, illetve az 1:1-hez közelítő képarány is némi megszokást igényel. A HDR10+ szabványt mindkét panel támogatja, igazi élmény a megfelelő Netflix-tartalmak fogyasztása, de persze a belső kijelzőn ilyenkor vaskos fekete csíkok láthatók alul és felül.

Oppo Find N vs. iPhone 13 mini
László Ferenc

Mivel csúsznak a felületek, a szétnyitás picit talán nehézkes, de ezzel bőven együtt lehet élni, illetve megjegyzendő, hogy ha a fényerőt felemeljük az egyik kijelzőn, akkor utána a másik panel is erősebben fog világítani. És persze az egyik kijelzőn használt appok, kontentek a nyitást/csukást követően azonnal megjelennek a másik képernyőn.

Mindkét panelben egy-egy 32 megapixeles szelfikamera rejtőzik. Mivel egyikben sincs autofókusz, érdemes inkább nyitott telefonnal, a hátoldali kamerák segítségével elkészíteni az önarcképeket.

Az 50 megapixeles és optikai képstabilizátoros főkamera 12,5 megapixeles felbontású pixelösszevonásos és remek minőségű képeket rögzít, de 8K-ban nem, hanem csak 4K-ban tud videózni. A 16 megapixeles nagylátószögű modulból hiányzik az autofókusz, a 13 megapixeles telefotó egység pedig csak kétszeres zoomra képes és nincs benne optikai képstabilizátor. Ennél azért többet vártunk volna képalkotás fronton.

László Ferenc
László Ferenc

Mit tud még?

A sztereó kihangosítás ugyan adott, azonban a hangszórók előnytelen elhelyezése miatt csorbul a valódi sztereó érzet, ezenkívül a hangminőség is lehetne kicsit jobb. Hivatalos IP-minősítés hiányában a por- és vízállóságot elbukjuk, ha ez kiemelten fontos, akkor jobban járunk a Samsung legújabb flexibilis telefonjával.

Az oldalra szerelt ujjlenyomatszenzor gyors és pontos, az AOD funkció mindkét kijelzőn remekül működik, memória bővítőslotot viszont keresve sem találunk. A 8/256-os, illetve 12/512 GB-os verziókban gyártott Find N „agya” a Qualcomm tavalyi csúcskategóriás chipsete, a Snapdragon 888, melyet idén már le fognak nyomni az újabb chipkészletek, de a sebesség a gyakorlatban kiválónak mondható.

László Ferenc

Ez az első olyan Oppo telefon, mely már a dobozból kivéve a gyártó legfrissebb felhasználói felületét, a ColorOS 12-t futtatja, az operációs rendszer viszont még nem a legújabb 12-es, hanem az eggyel korábbi 11-es Android. A leginkább a OnePlus mobilokéhoz hasonlítható felület jól áttekinthető és pattogósan fürgén teszi a dolgát, más kérdés, hogy a hozzánk eljutott tesztkészülék félig-meddig kínai szoftvere európai szemmel nézve nem volt az igazi.

A 4500 mAh-s kapacitás korrektnek mondható, és mivel a hardver fogyasztását sikerült kordában tartani, az átlagban 1 napig nyúzható Galaxy Z Fold3-énél kicsit hosszabb üzemidőre számíthatunk. Az alapáron járó 33 W-os vezetékes töltővel valamivel több, mint 1 óra alatt oldható meg egy teljes töltés, wireless módon maximum 15 W-ot képes felvenni a technika.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: kicsiben nagy koncepció, remek nyitómechanika, remek kijelzők, korrekt üzemidő, jól belőtt ár.

: az 60 Hz-es külső panel, szólhatna jobban, nem vízálló, nem bővíthető, a kamera lehetne ütősebb.

Nem mondanánk, hogy az Oppo Find N egy hibáktól teljesen mentes okostelefon, mindenesetre a negatívumai közül egy sem szorosan magához a hajlítható koncepcióhoz köthető. És ez nagy dolog egy olyan gyártótól, melynek ez az első próbálkozása ebben a szektorban.

A Find N legnagyobb előnye, hogy egyszerre tud lenni kompakt (bár vaskos) okostelefon és remekül használható tablet, ráadásul oly módon, hogy a flexibilis kijelzőt igazán elegáns módon, gyűrődés és légrés nélkül vonultatja fel.

Üröm az örömben, hogy a Find N alapvetően a kínai piacra készült, és egyelőre nem világos, hogy idővel kapható lesz-e majd nálunk is.

A kinti árak igen szimpatikusak: átszámítva és felfelé kerekítve itthon 430–500 ezer forintos árcédulával lehetne számolni, miközben a Samsung Galaxy Z Fold3-at 640–660 ezer forintos áron jegyzik.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!