szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Spanyol szakemberek fejlesztettek ki egy mobilos játékot, amelyik amellett, hogy szórakoztató, segítheti a kutatókat a mellrák elleni küzdelemben.

Egy újabb játékot vetettek be a tudományos kutatás szolgálatába. A Genigma nevű kirakós játékot (amelynek elnevezése nem véletlenül tartalmazza az enigma – rejtvény, feladvány – szót) spanyol kutatók készítették az X-Lives Interactive SL játékfejlesztő stúdióval, több mint két és fél éves munkával, és mintegy félezer személyt bevonva.

A Genigma első ránézésre egy rejtvényfejtő játék, ahol a játékosok különböző színű és formájú blokkokat rendeznek különböző konfigurációkba, hogy a lehető legtöbb pontot érjék el. Azonban az, hogy a játékosok hogyan oldják meg ezeket a rejtvényeket, segít a kutatóknak genetikai szekvenciák kibogozásában, hogy úgynevezett „ráksejtvonalakat” hozzanak létre, amelyek segíthetnek a mellrák elleni küzdelemben.

App Store

A Genigma minden szintje egy nagyobb kirakós játék részeként működik, több millió darabnak kell összeállnia ahhoz, hogy olyan információkat biztosítsanak, amelyek segítenek hatékonyabb módot létrehozni a genom referenciatérképek frissítéséhez. A SlashGear egy példát is említ: mindez olyan, mint a CAPTCHA orvosi kutatási verziója, de ahelyett, hogy buszokat vagy utcatáblákat kellene azonosítani, hogy segítsünk a mesterséges intelligenciának elsajátítani, hogyan azonosíthatja minél pontosabban ezeket az objektumokat, a játékkal azt lehet megtanítani, hogyan térképezze fel jobban az AI a rákos sejtvonalakat, amivel elméletileg segítheti a jövőbeli kutatásokat.

A napokban indult játék köré a kutatók három hónapos kampányt (a #GenigmaChallenge) terveznek. A következő három hónapban minden hétfőn egy bizonyos sejtvonalból (T-47D) származó új genomfragmensek kerülnek a játékosok elé. Ez a sejtvonal vesz részt a mellrák kialakulásában, és az egyik leggyakrabban használt forrás a rákkutatásban. A Genigma kutatócsoportja úgy becsüli, hogy ha mindössze 30 ezer játékos fejtene meg fejenként körülbelül 50 rejtvényt, akkor az már elegendő adat lenne a T-47D sejtvonalból származó 20 ezer különböző gén referenciatérképének a feltárásához.

„A tudományt gyakran elérhetetlennek érzi a legtöbb ember, ezért olyan izgalmas, hogy most bekapcsolódhat a kutatásba egy szórakoztató játékkal. A Genigma a videojátékok egyetemes vonzerejével és népszerűségével járulhat hozzá az orvosi kutatáshoz, és a felhasználó is többet tudhat meg a tudományról is” – mondta a játéktervező csapat koordinátora.

A Genigma ingyen letölthető az App Store-ból és a Play áruházból. A játék a kutatási célok természetéből fakadóan felhasználói tartalmat, használati és diagnosztikai adatokat gyűjt a mobileszközről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!