Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az orosz-ukrán háború miatt több nyugati szereplő is szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben – sokan pedig már meg is hoztak néhány példátlan döntést. Ezek közé tartozik az Apple és a Microsoft is, akik jobbnak látták, ha kivonulnak az orosz piacról, és korlátozzák a még elérhető szolgáltatásaik működését.
A helyzet egyetlen területen viszont szinte változatlan maradt: ez pedig az űrkutatás. Eleinte ugyanis azt kommunikálták az orosz és nyugati felek, hogy a világűrben zajló projektekre nem lesz kihatással az Ukrajnában zajló háború – vagy legalábbis nem úgy, hogy az missziókat, tudományos küldetéseket veszélyeztessen.
Az eltelt órákban azonban sok változhatott az orosz álláspont, aminek legfőbb bizonyítéka egy, a Futurism által bemutatott videó. Igen beszédes, hogy a felvételt az orosz államhoz közeli RIA Novosztyi osztotta meg, mintegy figyelmeztetésként. A felvétel ugyanis csak kitalált, vagyis nem valódi események láthatók rajta. Ennek ellenére nagyon is sokatmondó pillanatokat mutat arról, hogy az oroszok egyszerűen leválnak a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) – majd lényegében búcsút intenek a Föld körül keringő kutatóállomásnak.
Russian gov't-controlled RIA Novosti @rianru posted a video on Telegram made by @Roscosmos where cosmonauts say goodbye to Mark Vande Hei on #ISS, depart, and then the Russian segment detaches from the rest of ISS. @Rogozin is clearly threatening the ISS program. #NASA #Ukraine pic.twitter.com/fj2coK1xR1
— NASA Watch (@NASAWatch) March 5, 2022
Hogy az üzenetet pontosan miként lehet, illetve kell értelmezni, azt egyelőre csak az orosz fél tudhatja. Az viszont már önmagában is elég beszédes, hogy egy állami hírügynökség egyáltalán közzéteszi.
A Nemzetközi Űrállomás a legutolsó döntések szerint 2030-ig biztosan üzemelni fog, de ha a videóban vázolt, szinte fenyegetésszerű pillanat megvalósul, az a korábbi elképzelésekre is hatással lehet.
Orosz tankokat lőttek ki Kijev közelében, elhagyja az utolsó nemzetközi megfigyelő is Ukrajnát - percről percre tudósításunk a háborúról
Vizsgálatot indítottak Ivan Kuljak orosz tornász ellen, aki egy Katarban rendezett versenyen egy Z betűt - az Ukrajnába betört orosz katonai járművekre festett szimbólumot - ragasztott a mellére, és úgy állt fel a dobogóra.
Ha kíváncsi a fejleményekre, figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.