szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első tervek még arról szóltak, hogy a fegyverrel a Csendes-, de akár az Atlanti-óceán is átszelhető.

Oroszország – a többi nagyhatalomhoz hasonlóan – számos fegyverkísérletet végzett az eltelt években. És végez persze most is. Ezek közé tartozik az a Poszeidón nevű torpedó is, amelyet az egyik leghátborzongatóbb fegyverként írtak le a szakértők. Elsősorban azért, mert az eredeti tervek alapján egy 100 megatonnás termonukleáris robbanófej is rákerült volna. A Rakéta szerint ez a híres Cár-bomba robbanóerejének a duplája.

Az orosz média kezdetben csak Cunami-bombaként emlegette az eszközt, sőt, olyan hírek is előkerültek, hogy a robbanófej kobaltot is tartalmazott volna. Azóta viszont kiderült, hogy ezek a hírek inkább csak egy vágyálom részei, mert a legtöbb egyáltalán nem valósult meg. A robbanófej mérete például inkább 2 megatonna körül lehet, ami ugyan továbbra sem elhanyagolható, de egy cunami kiváltásához biztosan nem elegendő.

Az eszközt – teljes nevén a Poszeidón 2M39-et – egy véletlen révén leplezte le az orosz állami tévé még 2015-ben. Az orosz védelmi minisztérium később pedig csak annyit mondott róla, hogy a torpedó célja „az ellenség part közelében lévő fontos gazdasági létesítményeinek tönkretétele, és az országnak garantáltan elfogadhatatlan károk okozása olyan kiterjedt radioaktív szennyezettségű övezetek kialakításával, amelyek alkalmatlanok katonai, gazdasági, üzleti vagy egyéb tevékenységi területek alakítására”.

Az eltelt években állítólag tovább folytatódott a Poszeidón fejlesztése, de túl sok mindent azóta sem tudni róla. A felmerült hírek között pedig sok a fentiekhez hasonló mendemonda. Annyit azonban a kezdetektől fogva sejteni, hogy az eszköz egy legénység nélküli rombolóeszköz, mely nagyobb távolságokat is képes megtenni. A szakértők szerint ez akár az Atlanti-, akár a Csendes-óceán önálló átszelését jelentheti. A Poszeidón gyenge pontja amúgy – jegyezték meg az erről szóló hírekben – az, hogy csak a partvonalon (vagy a vízben) elhelyezkedő célpontok ellen hatásos.

Kiadták a titkos felvételeket a valaha készült legerősebb atombomba felrobbantásáról

Fennállása 75. évet ünnepli az orosz nukleáris ipar, ez alkalomból közzétették azt a sokáig titkosnak minősített felvételt, amelyen a világ legpusztítóbb fegyvere, a Cár-bomba látható működés közben.

A Rakéta szerint az eszköz biztosan létezik, de azt nem tudni, jelenleg milyen állapotban van. Érdekesség, hogy a fegyvert idén már kiszúrták műholdképeken a Severodvinsk hajógyárban az Északi-Dvina folyón, a Fehér-tenger szélén. A fejlesztése állítólag a K–329 Belgorod tengeralattjáróval párhuzamosan halad, amely az osztályából az első, és 2019-ben már vízre is bocsátották. A 32 csomó maximális sebességre képes Belgorod-osztályú hajókat 6 Poszeidónnal lehet felszerelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!