szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy civil tudós csapat a mesterséges intelligencia segítségével vizsgálta át a Hubble 37 ezer fotóját a világűrről.

Még három éve sincs, hogy elindult a Hubble aszteroidavadász-programja (Hubble Asteroid Hunter), de máris igen izgalmas eredményeket szállított. A projekt célja, hogy az űrkutatás iránt érdeklődő civileket is bevonva dolgozzák fel újra az űrteleszkóp korábban készített fotóit, így kutatva olyan dolgok után, amit korábban nem vettek észre a tudósok.

Az IFLScience beszámolója szerint most a tudósok egy csoportja egy algoritmus segítségével 1031 olyan aszteroidára bukkant, ami korábban ismeretlen volt a csillagászok számára. A munkának köszönhetően 1 százalékkal nőtt a ismert űrsziklák száma, ehhez pedig 37 ezer felvételt kellett átnézni.

ESA / Hubble & NASA, S. Kruk (ESA/ESTEC) / M. Zamani (ESA/Hubble)

A Hubble nagyjából 30 percen át készít egy felvételt a távoli csillagokról, galaxisokról. A hosszú expozíciós időnek köszönhetően azonban előfordulhat, hogy egy-egy aszteroida is bekúszik a képbe, a róla visszaverődő fény pedig ívet húz a képen.

Az Astronomy & Astrophysics című lapban megjelent publikáció szerint a civil szakemberek felcímkézték a korábban készült képeket, majd megmutatták azt a tanuló algoritmusnak, hogy fel tudja ismerni az űrsziklákat. Végül ráeresztették a szoftvert a Hubble archívumára, ott pedig összesen 1701 aszteroidát látott meg a program. Ezek közül 670-ről derült ki, hogy már korábban is ismert volt, 1031 esetében azonban egy eddig nem regisztrált égitesttel volt dolguk.

NASA / ESA / B. Sunnquist / J. Mack (STScI) / J. Lotz (STScI)

A csapat becslése szerint ezek az aszteroidák átlagosan négyszer halványabbak, mint az eddig regisztráltak, így nem csoda, hogy korábban nem vették észre azokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!