szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kis eszköz a fotoszintézis útján termelt magának energiát, hogy egy mikrochipet működtessen.

A Cambridge-i Egyetem kutatói készítették azt a kisméretű számítógépet, amelynek áramforrását hétköznapi alga biztosította; az eszköz közel egy éven át működött, kisebb megszakításokat leszámítva gyakorlatilag hibátlanul – számolt be róla a BBC.

A kutatócsoport a Synechocystist használta a kísérlethez, amelynek lényege az volt, hogy egy kisebb, nagyjából ceruzaelemhez hasonló energiaforrást építsenek. A „telep” egy mikrochipet működtetett. A kérdéses chip az ARM Cortex M0+ processzora volt, amelyet napjainkban számtalan kisebb okoseszközben alkalmaznak. A teljes rendszerre egy Raspberry Pi-t is rácsatlakoztattak, hogy az eredményeket rögzítsék.

A rendszer egyszerű matematikai műveleteket végzett, 45 perces menetekben. Az első pár hétben szünet nélkül dolgozott, ám kis idő múlva minden 45. perc után negyedórányi „pihenőt” iktatott be, és készenléti módba kapcsolt.

„Azt hittük, néhány hét múlva leáll, de csak ment tovább” – mondta Christopher Howe, a Cambridge Egyetem biokémiai tanszékének professzora. Howe szerint a rendszer aktív állapotában 0,3 mikrowattot fogyasztott, míg passzív üzemben 0,24-et.

A teljes rendszert az egyik kutató, Paolo Bombelli otthonában rendezték be, majd kitették az ablakpárkányra. Erre a fotoszintetizáció miatt volt szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!