szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ESA és a JAXA közös missziója során az űreszköz 200 kilométeres távolságban lesz a bolygó felszínétől.

Most csütörtökön másodjára is megközelíti a Merkúrt az az űrszonda, amit európai és japán közreműködéssel indítottak útjára – derül ki az Európai Űrügynökség (ESA) honlapján megjelent tájékoztatóból. A missziót BepiColombo névre keresztelték.

A szonda 2018-ban októberében kelt útra, hogy a Naprendszer legbelső bolygóját tanulmányozhassa. A Merkúr megközelítése azonban nem egyszerű feladat: a planéta jóval nagyobb sebeséggel kering a csillagunk körül, így a vele való találkozáshoz úgynevezett gravitációs hintamanőverekre van szükség.

Ebből összesen pedig kilencet végez el a szonda, hatot a Merkúr mellett.

A szonda a hat közeli elhaladása közül az elsőt tavaly októberben teljesítette – a mostani, ami tehát június 23-án esedékes, a második ilyen lesz. Az első elhaladáskor a szonda kevesebb mint 200 kilométerre volt a bolygótól. Az előzetes számítások alapján most is nagyjából ilyen távolságot mérhetnek majd a szakértők.

ESA

A 2021-es találkozáskor az űreszköz közeli felvételeket készített többek közt arról a Calvino nevű kráterről, amit aszteroidák becsapódása alakított ki. Emellett a lávaömlések által formált Rudaki-síkságot is megtekintette. A szonda a június 23-i akció során is nézegeti majd a planétát, és természetesen meg is örökíti a látottakat – ahogy korábban, úgy most is fekete-fehérben, 1024 x 1024 pixel felbontásban. Az ESA szerint az első képek már délután megérkeznek, a teljes pakkot pedig péntek reggel teszik elérhetővé.

A BepiColombo 2025 karácsonyakor állhat pályára a bolygó körül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!